Radom. Centrum biznesowe zamiast VIS-ów
W pierwszej połowie 2019 r. Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosi przetarg dotyczący rewitalizacji zabytkowego obiektu Fabryki Broni "Łucznik". W budynku, w którym kiedyś produkowano legendarne pistolety VIS, ma postać centrum usług biznesowych.
2018-12-26, 09:50
Jak poinformowała rzeczniczka ARP Ilona Kachniarz, rewitalizacja głównego budynku fabryki jest na etapie zamykania uzgodnień koncepcyjnych.
Najpierw przetarg
"Mamy wybranego wykonawcę koncepcji projektowej, jak również główne założenia w postaci programu funkcjonalno-użytkowego"– powiedziała rzeczniczka. Dodała, że ostatnim elementem jest uzyskanie warunków zabudowy dla planu inwestycyjnego. "Pozwoli to na zamknięcie etapu koncepcyjnego i przystąpienie do właściwej fazy projektowej" - zaznaczyła Kachniarz.
ARP zamierza w pierwszej połowie 2019 r. ogłosić przetarg na opracowanie projektu budowlanego. "Następnym etapem będą prace budowlane, a po ich zakończeniu nastąpi komercjalizacja inwestycji" – zapowiedziała rzeczniczka.
Cały proces ma być przeprowadzony z zachowaniem walorów historycznych i architektonicznych zabytkowego budynku. Zgodnie z planami ARP w dawnej fabryce zostanie udostępnione 14 tys. metrów kw. powierzchni biurowej.
Rewitalizacja dawnej Fabryki Broni w Radomiu to pierwszy etap "Programu Fabryka", do którego zostało wytypowanych 38 polskich miast. Celem działań ARP jest wsparcie miast średniej wielkości, by dzięki nowej przestrzeni biurowej, lokowały w nich swoją działalność firmy sektora nowoczesnych usług biznesowych czy spółki skarbu państwa. Radom jest pierwszym z miast, w których będą prowadzone tego rodzaju działania inwestycyjne.
Biznesowy Radom
Według najnowszego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Radom ma szansę w najbliższych latach znacząco poprawić swoją pozycję na mapie nowoczesnych usług biznesowych. Dziś w Radomiu funkcjonuje 15 centrów usług dla biznesu, które dają zatrudnienie 1,9 tys. osób. Zdaniem ekspertów miasto to aktywnie zabiega o przyciągnięcie nowych inwestorów. ABSL szacuje, że zatrudnienie w branży usług biznesowych w Radomiu 2025 r. może wzrosnąć do 5 tys. osób.
Budynek główny Fabryki Broni wybudowano w 1925 roku. Obok niego powstały także budynki: kotłowni i polerowni, obróbki łoza, strzelnica, studnia artezyjska, wieża ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnia i magazyn objętościowy. W 1927 r. fabryka zakończyła budowę większości obiektów. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tys. sztuk tej broni.
Od 2014 r. "Łucznik" funkcjonuje w nowej siedzibie, wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł. Pofabryczne obiekty przy ul. Przemysłowej w Radomiu stoją puste. Kilkakrotnie próbowano je sprzedać. Na przetargi nie wpływały jednak oferty.
PAP, ak, NRG
REKLAMA