"Rządy Pieniądza": eksperci o cenach energii i mechanizmie osłonowym

Ceny energii nie wzrosną - zapewnia rząd. Prezydent jeszcze w starym roku podpisał ustawę w tej sprawie, obniżającą niektóre podatki. O tym, czy taki mechanizm się sprawdzi, rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.

2019-01-03, 11:16

"Rządy Pieniądza": eksperci o cenach energii i mechanizmie osłonowym
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 2.01.2019, cz. 2 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej powiedzial, że choć w krótkiej perspektywie takie rozwiązania mogą przynieść efekt, to w perspektywie dłuższej "nie ma szans", by dalej przeciwdziałać podwyżkom cen energii, bazując na środkach z budżetu państwa. Przyznał, że sam pomysł tego typu interwencji na rynku jest dla niego "irracjonalny" ekonomiczne.

- W krótkim okresie możemy uznawać, że mamy siłę gospodarczą i środki mogą być redystrybuowane w cenu osłony (przez podwyżkami), ale w mojej ocenie jest to niebezpiecznie. Po pierwsze, powoduje ograniczenie inwestycji w przedsiębiorstwach, a po drugie "ucisza" część gospodarstw domowych i firm. Brak nacisku społecznego spowolni zmiany w energetyce. Prawdą jest to, co mówi część ekonomistów, że nie da się w całości osłonić ludzi przed podwyżkami, bo prędzej czy później te koszty się ujawnią - powiedział dr Artur Bartoszewicz.

W podobnym tonie wypowiedział się Rafał Sadoch z mBanku, który mówił, że "co się odwlecze, to nie uciecze" i podwyżki cen energii odczujemy, jeśli nie teraz, to za jakiś czas. Dodał, że skoro tutaj państwo przesuwa część środków na ochronę przed podwyżkami, to będzie musiało zabrać pieniądze z innej dziedziny. Poza tym - przypomniał ekspert - na budżet państwa składamy się my wszyscy, więc w istocie to my płacimy za mechanizm chroniący przed podwyżkami.

Mariusz Pawlak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreślił, że całe zamieszanie związane z wzrostem cen energii przyniosło też pozytywne skutki. Jak wskazywał, okazało się, że rząd w ciągu dwóch dni może obniżyć podatki - w tym przypadku akcyzę i opłatę przejściową. Zgodził się jednak, że w długim okresie nie da się zrównoważyć wzrostu cen energii, bo np. zyski są dla firm bardzo ważnym impulsem do rozwoju i modernizacji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej