Escape room. Na czym polega ta zabawa?
Zasady gry w escape roomie są proste – grupa uczestników zostaje zamknięta w pomieszczeniu lub kompleksie pomieszczeń pełnym dziwnych przedmiotów, z którego musi się wydostać. Aby to zrobić, należy odnaleźć wskazówki i rozwiązać przygotowane łamigłówki.
2019-01-04, 22:55
Fabuła takiej zabawy może rozgrywać się w starożytnym grobowcu, opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, czy postapokaliptycznym świecie. Możliwości są właściwie nieograniczone.
- Na godzinę uczestnicy całkowicie odcinają się od codzienności i przenoszą się do innego, specjalnie zaadoptowanegod miejsca, w którym dzieje się akcja scenariusza. Bywa strasznie, mroczno, ale przede wszystkim ciekawie. Każdy musi odnaleźć swoją rolę i sprostać wyzwaniom, często w kompletnej ciemności, słysząc tylko podejrzane dźwięki i szukając wskazówek - tłumaczy zasady Grzegorz Cholewa z Exit19.pl
Brzmi jak świetna, intelektualna zabawa? Dla wielu osób z pewnością. Ten rodzaj rozrywki do stopnia tego stopnia przyjął się w Polsce, że obecnie w naszym kraju moża znaleźć około 1000 "pokojów ucieczki". W samej Warszawie jest ich ponad 120, w Poznaniu ok. 100, a w aglomeracji śląskiej ponad 160. Pokoje różnią się nie tylko motywem przewodnim, ale też oczywiście poziomem trudności. W 2017 roku zorganizowano nawet pierwsze w Polsce mistrzostwa "escape roomów".
- Organizatorzy escape roomów dbają o każdy szczegół budujący atmosferę miejsca – zapachy, dźwięki w tle, zmienną temperaturę. Po wejściu do takiego pokoju można zapomnieć, w jakim miejscu się jest, bo przenosimy się w czasie i przestrzeni do dżungli, podmiejskich kanałów albo opuszczonego średniowiecznego zamku - wyjaśnia Bartosz Idzikowski z Lockme.pl, serwisu umożliwiającego przeglądanie, rezerwowanie i ocenianie escape roomów z całej Polski.
REKLAMA
Wszystko odbywa się pod nadzorem kamer i jeśli ktoś utknie w miejscu i nie radzi sobie z rozwiązaniem pewnego etapu zagadki może liczyć na pewne ułatwienia i podpowiedzi. Cała przygoda powinna trwać około godziny i jej zadaniem nie jest przerażenie uczestników, tylko dostarczenie im silnych, ale pozytywnych wrażeń.
Wrażenia czasem mogą jednak być dość ekstremalne. Dlatego w regulaminie zwykle znajduje się zapis, że osoby cierpiące na klaustrofobię, epilepsję, duszności, mające problemy z sercem lub krążeniem, kobiety w ciąży lub osoby będące w trakcie leczenia psychicznego oraz cierpiące na inne schorzenia, które mogłyby mieć wpływ na udział w grze, nie powinny korzystać z escape roomu.
fc/lockme.pl
REKLAMA
REKLAMA