Zamiana użytkowania wieczystego na własność: co z miejscami postojowymi?
Od 1 stycznia tego roku, 2,5 miliona obywateli, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, stało się ich pełnymi właścicielami. Przekształcenie nastąpiło automatycznie, z mocy ustawy. Wątpliwości jednak wzbudzają garaże, a ściślej biorąc - miejsca postojowe.
2019-01-07, 20:34
Posłuchaj
− Przekształcaniu na własność będą podlegały miejsca postojowe, związane z funkcją mieszkania - wyjaśniał w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń.
I dodaje, że w przypadku garaży wolnostojących, to likwidacja użytkowania wieczystego na tych gruntach nastąpi wraz z całościową likwidację użytkowania wieczystego.
Likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach z garażami w II etapie
Likwidację użytkowania wieczystego na gruntach mieszkaniowych traktujemy jako pierwszy etap, drugim etapem będzie likwidacja użytkowania wieczystego w ogóle, ale to już dotyczy przedsiębiorców i wymaga uzgodnień z Komisją Europejską i nad tym pracujemy. Wtedy będzie likwidacja użytkowania wieczystego na wszystkich garażach i na wszystkich funkcjach, na których użytkowanie wieczyste się znajduje – mówi wiceminister.
Bonifikaty ws. garaży ma prawo udzielać samorząd
− Jeśli chodzi o bonifikaty, samorządy mają prawo udzielać ich i na mieszkania, i na garaże - podkreślił wiceminister Soboń.
REKLAMA
Co z miejscami postojowymi?
−Ale obowiązku bonifikaty w ustawie nie ma - zauważają samorządy. Dodatkowo, jeśli chodzi o miejsca postojowe, problemem jest także wysokość opłat za nie, zwłaszcza że przy wykupie trzeba będzie zapłacić pełną kwotę - mówi radca prawny Stanisław Witkowski.
I przypomina, że władze gmin różnicowały , w oparciu o obowiązujące prawo, stawki opłat – inne w przypadku mieszkań, inne – w przypadku miejsc postojowych. Ta, wzrastała często nawet do 3 procent.
Aby stawka wyniosła 1 procent, trzeba decyzję zaskarżyć
Ale nawet w takiej sytuacji jest możliwość obniżenia stawki do 1 procenta. W myśl nowej ustawy, kiedy otrzymamy zaświadczenie o przekształceniu i cenie, należy w ciągu dwóch miesięcy wystąpić o wydanie stosownej decyzji administracyjnej i ją zaskarżyć - uważa Stanisław Witkowski.
Zaświadczenia o przekształceniu będzie wydawać - z urzędu - odpowiednia jednostka samorządu terytorialnego. Ma na to 12 miesięcy. Procedurę będzie można przyspieszyć, w wyjątkowych wypadkach nawet do 30 dni.
Zaświadczenia dostaną także sądy prowadzące księgi wieczyste. Wpis do nich jest bezpłatny.
REKLAMA
Aleksandra Michałek – Tycner, jk
REKLAMA