Matteo Salvini: Polska i Włochy będą bohaterami nowej wiosny europejskiej
- Polska i Włochy będą bohaterami nowej wiosny europejskiej, renesansu odrodzenia prawdziwych europejskich wartości - zadeklarował w środę włoski wicepremier Matteo Salvini po spotkaniu z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim. Europa musi wrócić do swojej tożsamości, do swoich korzeni - dodał.
2019-01-09, 13:15
Posłuchaj
W środę, w siedzibie MSWiA, szef resortu Joachim Brudziński spotkał się wicepremierem, szefem MSW Włoch Matteo Salvinim.
Na konferencji prasowej po spotkaniu włoski wicepremier wskazał, że Polskę i Włochy łączą "wspólne wartości, dotyczące rodziny, rozwoju, wzrostu". Poinformował jednocześnie, że "powstanie wspólny plan działania, który zasili Europę w nową krew, nową siłę, energię".
- Ponieważ w Europie przez lata dominowała oś francusko-niemiecka, my zmierzamy do nowej równowagi, nowej energii - wskazał. "W tym sensie Polska i Włochy będą bohaterami tej nowej wiosny europejskiej, tego renesansu odrodzenia prawdziwych europejskich wartości, gdzie będzie mniej finansów, mniej biurokracji, więcej pracy i więcej rodziny, a przede wszystkim więcej bezpieczeństwa - zadeklarował Matteo Salvini.
Matteo Salvini zauważył, że "wspaniały naród polski (...) mówił o tym, że Europa musi wrócić do swojej tożsamości, do swoich korzeni judeochrześcijańskich, a to w Brukseli się neguje w sposób szalony, neguje się wartości rodziny". - Europa, która powstanie od czerwca, poprowadzi nas wszystkich w innym rytmie i w innym kierunku, niż ta Europa, która dziś zarządzana jest przez biurokratów - powiedział Salvini.
Jego zdaniem, "państwa muszą być w stanie chronić własne granice i własnych obywateli bez ingerencji z zewnątrz". - Stąd odmowa podpisania porozumienia Global Compact ws. migracji ze strony zarówno Włoch, jak i Polski - wyjaśnił.
Jochim Brudziński: mamy podobne problemy
- Zarówno Włochy, jak i Polska to kraje zewnętrzne UE, mamy podobne problemy, podobne doświadczenia przy uwzględnieniu oczywistych różnic - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński po spotkaniu z szefem MSW Włoch Matteo Salvinim.
Podczas spotkania rozmawiano m.in. o zagrożeniach bezpieczeństwa UE. - Zarówno Włochy, jak i Polska to kraje zewnętrzne UE, mamy podobne problemy, podobne doświadczenia przy uwzględnieniu oczywistych różnic - powiedział Brudziński.
- Dotykaliśmy tematów związanych z migracją, również tą migracją nielegalną. Omawialiśmy sytuację, jaka ma miejsce w państwach Afryki Północnej, w krajach Bliskiego Wschodu. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejszą jest pomoc na miejscu, czyli w tym miejscu, gdzie obywateli tych państw dotyka realna tragedia - powiedział minister.
Dodał, że rząd RP z każdym rokiem zwiększa środki finansowe na pomoc humanitarną i rozwojową. - W samym roku 2017 ta pomoc była sześciokrotnie wyższa niż w 2015 r. i wynosiła w sumie 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł i ta strategia była konsekwentnie realizowana również w 2018 r." - powiedział.
REKLAMA
Minister Brudziński poinformował, że podczas spotkania rozmawiano także o ujednoliceniu przepisów o udziale asysty wojskowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego przy okazji uroczystości patriotycznych, m.in. na polskim cmentarzu na Monte Cassino. - W sposób szczególny chciałbym panu premierowi (Salviniemu - PAP) podziękować - zanim zdążyłem dokończyć tę moją prośbę, propozycję, to już usłyszałem od pana premiera, że temat załatwiony. Bardzo dziękuję panie premierze - powiedział szef MSWiA.
Matteo Salvini: chcemy utrzymać dobre związki z Polską
Wicepremier Włoch Matteo Salvini powiedział, że chce utrzymać dobre związki historyczne, kulturalne i gospodarcze z Polską. Podczas wspólnej konferencji z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachimem Brudzińskim, polityk podkreślił, że Polskę i Włochy łączą wspólne wartości.
- Chcemy działać na rzecz takiej Europy, która się będzie zmieniała - podkreślił Matteo Salvini. - Zgadzam się z polskimi kolegami, że jest potrzeba, żebyśmy przyspieszyli proces deportacji, który w tej chwili już trwa w Europie - zaznaczył wicepremier Włoch.
"Dominujący" Salvini
Matteo Salvini jest wicepremierem i szefem MSW w rządzie Giuseppe Contego, który został zaprzysiężony w czerwcu 2018 r. Wśród włoskich polityków Salvini budzi największe i zawsze skrajne emocje; jest uwielbiany przez zwolenników prawicowej partii Liga, której jest liderem, a przez środowiska lewicowe krytykowany.
REKLAMA
Liga pod jego przywództwem jest pierwszym ugrupowaniem w kraju i cieszy się poparciem ponad 30 proc. Włochów. Jak zauważają komentatorzy, jest to ogromny skok dla partii, która w wyborach w marcu zeszłego roku otrzymała 17 proc. głosów. W ciągu kilku miesięcy od wejścia do rządu, w którym Salvini jest dominującą osobowością, Liga prawie podwoiła swój kapitał zaufania.
Podczas wizyty w Warszawie Matteo Salvini złożył kwiaty na grobie Niezanego Żołnierza. Następnie włoski polityk wpisał się do pamiątkowej księgi. Uroczystość odbyła się w asyście policji.
Paweł Kukiz spotkał się z wicepremierem Włoch
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz spotkał się we wtorek z liderem Ruchu Pięciu Gwiazd, wicepremierem Włoch Luigi di Maio. Kukiz poinformował, że z di Maio rozmawiał "o podobieństwach i różnicach programowych oraz o wspólnych planach".
REKLAMA
"Rozmawialiśmy o podobieństwach i różnicach programowych oraz o wspólnych planach. W najbliższych tygodniach kolejne dobre wieści" - napisał Paweł Kukiz na Facebooku. "Prowadzimy od miesięcy programowe rozmowy z różnymi ugrupowaniami europejskimi, przede wszystkim z Ruchem Pięciu Gwiazd. Wymieniamy się doświadczeniami. Dziś rozmawialiśmy przede wszystkim o demokracji bezpośredniej, o współuczestniczeniu obywateli, narodu w sprawowaniu władzy" - dodał.
Jak zaznaczył, "we Włoszech m.in. pod naciskami Ruchu Pięciu Gwiazd powstało ministerstwo ds. demokracji bezpośredniej, czyli instytucji, trendu, którego w Polsce bardzo brakuje, bo obywatele nie posiadają żadnego instrumentu, który mógłby np. nazbyt autorytarną władzę przyhamować, a nazbyt opieszałą władzę przyspieszyć - czyli referendum". Kukiz podkreślił, że obecnie w Polsce instytucja ta ma "charakter teoretyczny".
kad
REKLAMA
REKLAMA