MEN: w czasie ferii zimowych wolne od zajęć będzie miało 4,6 mln uczniów

Ponad 1,4 mln uczniów z pięciu województw rozpocznie w sobotę ferie zimowe – podało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej. W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć będzie miało ponad 4,6 mln uczniów z 23,6 tys. szkół.

2019-01-11, 13:56

MEN: w czasie ferii zimowych wolne od zajęć będzie miało 4,6 mln uczniów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com

Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 12 stycznia a 24 lutego. Pierwsi – od 12 do 27 stycznia – odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. MEN przypomina, że na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl jest specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez resort edukacji. Podaje, że obecnie znajduje się tam 3471 zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. 1642 czeka na zatwierdzenie. W czasie ferii zimowych zagranicą organizatorzy do tej pory zgłosili 130 wypoczynków. Według stanu na 9 stycznia br. z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta 76,9 tys. uczniów, 54,3 tys. przebywać będzie na półkoloniach w miejscu zamieszkania, a 4 tys. uczniów wyjedzie za granicę.


"Dzięki bazie wypoczynku w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Organizator kolonii czy obozu musi zgłosić wyjazd do właściwego ze względu na siedzibę organizatora kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania)" – informuje MEN. Resort edukacji radzi też, by wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora, np. czy zgłosił wypoczynek w kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zgłoszenia turnusu do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą. Organizatorzy mogą zgłaszać wypoczynek zimowy od października 2018 r.


W bazie wypoczynku na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN. W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, policja).

Rekomendacje MEN

MEN rekomenduje również rodzicom, by przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej oferty wypoczynku kierowali się jej edukacyjnym charakterem, np. zaplanowanymi wycieczkami, możliwością poznawania ciekawych miejsc, historii, a także perspektywą aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.

Na etapie podpisywania umowy lub wpłacania zaliczki należy poprosić o okazanie potwierdzenia o zgłoszonym wypoczynku w bazie wypoczynku (organizator może samodzielnie wydrukować z bazy wypoczynku potwierdzenie).

Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką należy m.in. skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych, sprawdzić przez ogólnopolski rejestr gov.pl, czy biuro jest wpisane do rejestru działalności regulowanej, sprawdzić, czy organizator, w przypadku wypoczynku zagranicznego, zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku.

Z kolei przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny MEN zaleca organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w razie zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą. Zaleca też organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi). Wszystkim, którzy planują indywidualny wyjazd za granicę, rekomenduje jego rejestrację przez bezpłatny serwis "Odyseusz" (https://odyseusz.msz.gov.pl/). Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt czy skuteczna pomoc.

Aplikacja dla turystów

MEN poleca też stronę MSZ "Polak za granicą". "Można na niej znaleźć podstawowe informacje o kraju, do którego chcemy jechać. Dowiemy się m.in., czy potrzebujemy wizy, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców" – przypomina resort. MSZ podróżnym oferuje bezpłatną aplikację iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. publikowane przez MSZ aktualne ostrzeżenia dla podróżujących. Darmowa aplikacja jest dostępna na stronie https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak.

Warto odwiedzić również stronę www.bezpiecznienastoku.pl. Powstała ona w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach.

Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach. Pierwsi – od 12 do 27 stycznia – wolne od zajęć będą mieli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Od 19 stycznia do 3 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 26 stycznia do 10 lutego – odpoczną od szkoły uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ostatni – od 9 do 24 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego. Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej