Firmie Huawei grozi wykluczenie z rynku IT w Polsce? Rząd rozważa rekomendację ostrożności
- Polskie służby, które dbają o bezpieczeństwo w sieci, od dawna analizują działania chińskiej firmy - powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński po zatrzymaniu jednego z dyrektorów Huawei podejrzanego o szpiegostwo. Dodał, że poważnie rozważane jest wykluczenie firmy z udziału w rynku IT w Polsce – podaje portal RMF24.
2019-01-11, 21:26
Zdaniem ministra taka decyzja może zapaść nie wcześniej niż za kilka tygodni. Okoński zaznacza jednak, że ten krok nie dotyczyłby bezpośrednio zatrzymań ws. o szpiegostwo. To wynik analizy wielu innych doniesień o podobnych zastrzeżeniach do Huawei, pojawiających się na całym świecie.
Powiązany Artykuł
Zatrzymany Piotr D. pełnił ważne funkcje w MSWiA, ABW i UKE
- Zbieramy kolejne argumenty za tym, żeby wydać taką rekomendację. Nie chcemy jednak tutaj działać pochopnie. Idealnie by było, żeby tutaj stanowisko zarówno członków Unii Europejskiej albo członków NATO było maksymalnie zbliżone i spójne. I w momencie, kiedy zbierzemy wystarczające dowody plus ustalimy sobie konsekwencje decyzji odnośnie wykluczenia, to niezwłocznie taką decyzję zakomunikujemy - powiedział Okoński.
Działania Huawei
Jak podkreślił, dla Polski podejrzane działania chińskiego koncernu Huawei nie stanowią nowości.
- Okoliczności coraz bardziej wskazują na to, że niektórych dostawców finalnie może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału na rynku IT w Polsce. Niemniej sprawa jest wciąż w toku analizy. Chcielibyśmy, żeby to była nasza samodzielna decyzja - dodał Karol Okoński.
REKLAMA
Karol Okoński Okoliczności coraz bardziej wskazują na to, że niektórych dostawców finalnie może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału na rynku IT w Polsce.
Huawei to jeden z pionierów wyścigu technologicznego przy budowie sieci 5G. Wyeliminowanie firmy z rynku może sprawić, że budowa sieci ulegnie opóźnieniu, a także zwiększą się jej koszty.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wtorek zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. Podejrzani - obywatele Polski i Chin - usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na trzy miesiące. Drugi z zatrzymanych to Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW.
bb/rmf24/IAR
REKLAMA
REKLAMA