Do UE przybywa mniej uchodźców. Europosłowie wciąż apelują o "solidarność krajów europejskich"
W ubiegłym roku do Unii Europejskiej przybyło czterokrotnie mniej uchodźców, niż rok wcześniej - wynika z danych przedstawionych dziś w Parlamencie Europejskim.
2019-01-15, 12:00
Służby graniczne zarejestrowały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 150 tysięcy osób, które przekroczyły południowe granice Europy bez odpowiednich dokumentów - to najniższy poziom od pięciu lat.
Na ten temat odbyła dziś burzliwa debata w europarlamencie. Socjaliści przekonywali, że nadal potrzebna jest solidarność krajów europejskich. Według konserwatystów konieczne jest odwrócenie się od polityki otwartych granic.
Komisja Europejska opublikowane dziś statystyki uznała za dowód na to, że podejmowane działania przynoszą efekty. Komisarz do spraw migracji Dmitris Avramopoulos mówił między innymi o 50 tysiącach uchodźców zatrzymanych bądź uratowanych przez libijską straż graniczną, która otrzymała unijne dofinansowanie. Komisarz zaznaczył jednak, że choć liczba migrantów spadła, nie oznacza to że kryzys migracyjny minął. Jego zdaniem nadal potrzebna jest solidarność ze strony wszystkich państw członkowskich. - Teraz jest czas, by rządy podjęły odpowiedzialność w Radzie Europejskiej i przestały obwiniać Komisję - powiedział.
O solidarność apelowali również socjaliści. Europoseł Claude Moraes wspomniał o Malcie, kraju liczącym czterystu tysięcy mieszkańców, który ostatnio ponownie przyjął uchodźców, podczas gdy większa kraje tego nie robią. - Wzywam prezydencję rumuńską - wykorzystajmy te trzy miesiące do wyborów, znajdźmy rozwiązania"- dodał Claude Moraes.
REKLAMA
Helga Stevens z grupy Konserwatystów i Reformatorów wzywała tymczasem do odwrócenia się od polityki otwartych granic i wprowadzenia rocznych limitów przyjmowania uchodźców: - Na całym świecie mamy jakieś 60 milionów ludzi, którzy uciekają, Europa nie może ich wszystkich przyjąć - zaznaczyła europosłanka.
Za początek kryzysu migracyjnego uznaje się rok 2015 - kraje europejskie otrzymały wtedy ponad milion wniosków o azyl. Dwukrotnie więcej, niż w 2014 roku.
bartos
REKLAMA