Chińczycy mają pierwszą w historii roślinę na Księżycu
Chińczycy świętują sukces. Udał się pierwszy w historii ludzkości eksperyment biologiczny na powierzchni Księżyca – nasiona bawełny przyjęły się i zakiełkowały.
2019-01-16, 15:10
Chińczycy odnoszą coraz więcej sukcesów w kosmosie. Sondzie Chang'e 4 udało się wylądować na niewidocznej z Ziemi części Księżyca, zwanej jego ''ciemną'' stroną. Sonda miała ze sobą satelitę łazika Yutu 2, często zwanego Jadeitowym Królikiem, którego głównym zadaniem jest zbadanie składu chemicznego gleby księżycowej i obserwacje astronomiczne. Łazik to element przygotowań do założenia stałej bazy na Księżycu.
Pierwsza w historii roślina kosmosie
Na pokładzie chińskiego lądownika znajdowały się nasiona bawełny, ziemniaków, rzepaku, rzodkiewki, jajeczka muszki owocówki oraz drożdże. Rośliny posadzone są w specjalnym pojemniku, w którym mają wytworzyć własną minibiosferę, coś w stylu popularnych ogrodów w słoiku. Znajduje się w nim gleba, woda i powietrze, a wszystko co się w nich dzieje, obserwują kamery.
Chińskie media potwierdziły, że nasiona bawełny dostarczone na Księżyc za pomocą sondy wytwarzają pierwsze kiełki. Zdjęcia przesłane przez chińską sondę Chang’e 4 dowodzą sukcesu śmiałego eksperymentu. Do tej pory zdarzyło się hodować rośliny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nigdy jednak na Księżycu.
Warunki panujące na Księżycu, to prawdziwe wyzwanie dla ziemskich organizmów żywych – muszą poradzić sobie ze słabszą niż na Ziemi grawitacją, silnym promieniowaniem i inną temperaturę.
- Dzięki temu eksperymentowi można zakładać, że nie ma przeszkód nie do pokonania dla astronautów próbujących hodować rośliny na Księżycu, w kontrolowanych warunkach – skomentował sprawę Fred Waston z Australian Astronomical Observatory w rozmowie z BBC.
- Daliśmy nadzieję na przetrwanie w kosmosie. Poprzez badania wzrostu tych roślin w środowisku o małej grawitacji możemy położyć fundamenty pod przyszłe stworzenie bazy kosmicznej – powiedział profesor Xie Genxin, główny pomysłodawca projektu. Naukowiec przekonuje, że bawełna mogłaby zostać użyta do produkcji tkanin, ziemniaki byłyby pożywieniem, a źródłem oleju - rzepak.
Ambitne plany Chin w kosmosie
Chiny planują pod koniec roku wysłać na Księżyc kolejną sondę, która za zadanie będzie miała przywieźć na ziemię próbki zebrane z Chang'e 4. Ponadto, w przyszłym roku, kraj planuje również bezzałogową misję na marsa. Chińska Agencja Kosmiczna w swoich planach wymienia nawet badania systemu księżycowego Jowisza i przelot w pobliżu tej największej planety Układu Słonecznego.
Barbara Szczypiór/bbc.com