WOT zacieśni współpracę ze swoim litewskim odpowiednikiem. Jest porozumienie

Dowódcy formacji obrony terytorialnej Polski i Litwy podpisali porozumienie o współpracy szkoleniowej. To pierwszy formalny plan współpracy polskich Wojsk Obrony Terytorialnej z formacją obrony terytorialnej innego państwa. Inicjatywa dotyczy wspólnych ćwiczeń i szkoleń.

2019-01-18, 03:25

WOT zacieśni współpracę ze swoim litewskim odpowiednikiem. Jest porozumienie

Dokument sygnowali w czwartek w sejmie Litwy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz dowódca litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju (KASP) płk Dainius Pašvenskas. Porozumienie podpisano w Wilnie podczas obchodów 28 rocznicy utworzenia KASP.

Porozumienie jest pierwszym tego typu dokumentem podpisanym z formacją innego państwa. Obecnie na etapie procedowania są też plany współpracy z Łotwą, Estonią i amerykańską Gwardią Narodową. Odnosząc się do zakresu podpisanego porozumienia generał Kukuła powiedział, że ćwiczenia będą mieć charakter cykliczny.

Zapowiedział również, że polskie i litewskie wojska obrony terytorialnej wezmą udział w największych ćwiczeniach Wojska Polskiego „Dragon” oraz „Defender” odbywających się z udziałem wojsk amerykańskich. Dowódca WOT przypomniał, że KASP była formacją, której pewne rozwiązania z blisko trzydziestoletniego funkcjonowania zostały zaimplementowane na etapie budowy WOT. Zapisy porozumienia w praktyce będzie realizowała głównie I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, której partnerem zagranicznym jest właśnie KASP.

Głównym zadaniem wspieranie lokalnych społeczności

Aktualnie siły litewskiej formacji wynoszą 5 500 żołnierzy, z których 90% stanowią ochotnicy, a 10% żołnierze zawodowi. Porównywalne proporcje mają też docelowo występować w WOT. Ochotnicy KASP na co dzień również łączą pracę ze służbę wojskową, dlatego ćwiczenia realizowane są głównie w weekendy. Struktura obu formacji jest oparta na zasadzie terytorialności.

REKLAMA

Głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności w sytuacjach zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych). KASP, podobnie jak WOT, opiera się na małych, ale samodzielnych i mobilnych pododdziałach, których podstawową komórką są sekcje lekkiej piechoty.

Współpraca WOT z litewskim KASP rozpoczęła się w 2018 roku od wizyty polskich żołnierzy w jednostce Ochotniczych Sił Obrony Kraju z regionu Dainava. Na czerwiec tego roku zaplanowana jest wizyta delegacji KASP w Polsce, Litwini będą mieli sposobność zapoznania się między innymi z procesem szkolenia podlaskich terytorialsów.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej