Japonia składa propozycje dotyczące spornej części Wysp Kurylskich
Japonia jest gotowa zrzec się swoich pretensji do dwóch wysp Archipelagu Kurylskiego. Informację taką przekazała agencja Kyodo powołując się na źródła rządowe.
2019-01-21, 01:13
Jutro w Moskwie premier Japonii spotka się z rosyjskim prezydentem. Będzie to kontynuacja rozmów, które 14 stycznia zapoczątkowali szefowie dyplomacji dwóch państw: Siergiej Ławrow i Taro Kono. Głównym ich przedmiotem jest zawarcie umowy pokojowej, której strony od II wojny światowej do tej pory nie podpisały.
Powiązany Artykuł
Rozmowy Władimira Putina i Shinzo Abe. Koniec rosyjsko-japońskiego sporu o Wyspy Kurylskie?
Zdaniem agencji Kyodo Shinzo Abe może zaproponować zgodę na traktat pokojowy pod warunkiem przekazania Japonii wyspy Szykotan oraz niewielkich wysepek Habomai. Dwie pozostałe wyspy części archipelagu: Kunaszyr i Iturup, stanowiące łącznie 93 procent spornych terytoriów miałyby pozostać przy Rosji. Zdaniem rządu w Tokio, według źródeł agencji, zwrot tych dwóch wysp "jest obecnie nierealistyczny".
Ewentualne porozumienie byłoby w istocie powrotem do radzieckich propozycji z 1956 roku. Rząd japoński wówczas je odrzucił.
Japonia zrzekła się suwerenności nad Wyspami Kurylskimi na rzecz Związku Radzieckiego po przegranej wojnie, na mocy traktatu zawartego w 1951 roku w San Francisco. Powodem konfliktu o jej sporną część jest fakt, że Japonia nie uznaje jej za integralną część całego Archipelagu Kurylskiego, a za część Wysp Japońskich, wchodząca w skład tak zwanych Terytoriów Północnych.
jp
REKLAMA
REKLAMA