Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej: matki poświęcają swoją karierę, by wychować dzieci w sposób należyty

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy "Mama 4+" w sprawie tzw. emerytur matczynych. Projekt ten przewiduje m.in., że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. W Polskim Radiu 24 projekt nowego świadczenia komentowała prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz (Narodowa Rada Rozwoju, Rada Polityki Pieniężnej)

2019-01-23, 14:55

Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej: matki poświęcają swoją karierę, by wychować dzieci w sposób należyty
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Posłuchaj

23.01.19 Prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz o programie "Mama 4 plus"
+
Dodaj do playlisty

- Pokazujemy, że ta silna, mocna rodzina jest warunkiem tego, żeby umiejętniej, lepiej i łatwiej rozwiązywać problemy społeczne - podkreśliła we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się tym samym do przyjętego we wtorek projektu ustawy "Mama 4+".

O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny - 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

Grażyna Ancyparowicz zaznaczyła, że takie rozwiązanie było oczekiwane od dawna. – Osoba, która wychowuje czwórkę dzieci nie tylko pracuje na czterech etatach, ale poświęca własną karierę i zdolności właśnie po to, aby dzieci były wychowane w sposób należyty, miały odpowiednią opiekę. Jednocześnie taka osoba może w pewnych okolicznościach nie mieć żadnego zabezpieczenia na starość, ponieważ wprowadzony w Polsce 1989 roku system emerytalny nie zapewniał praktycznie żadnego wsparcia finansowego dla takich osób – podkreślała.

Profesor odniosła się również do obaw o stabilność systemu emerytalnego w Polsce. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest elementem finansów publicznych, w których dzieje się dobrze i powinno być jeszcze lepiej, w miarę, jak gospodarka będzie się rozwijała. ZUS nie może jako instytucja zbankrutować, bo wcześniej musiałoby zbankrutować całe polskie państwo – zaznaczyła.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/ka

 ____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 14:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej