Wenezuela: prokuratura wnioskuje o otwarcie postępowania przeciw Guaido
Prokurator generalny zwrócił się do wenezuelskiego Sądu Najwyższego o otwarcie wstępnego postępowania przeciwko liderowi opozycji Juanowi Guaido oraz objęcie go zakazem opuszczania kraju i zamrożenie jego rachunków.
2019-01-29, 19:39
Wenezuelski prokurator generalny zwrócił się do Sądu Najwyższego o otwarcie wstępnego postępowania przeciwko liderowi opozycji Juanowi Guaido oraz objęcie go zakazem opuszczania kraju i zamrożenie jego rachunków.
Prokurator generalny Tarek Saab, określany przez AFP jako bliski prezydentowi Nicolasowi Maduro, poinformował o tym na konferencji prasowej we wtorek.
Ze względu na sprawowaną funkcję Guaido, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, który w zeszłym tygodniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, ma immunitet, który może być uchylony jedynie decyzją Sądu Najwyższego.
Prokurator nie sprecyzował, z jakich artykułów ma być wszczęte postępowanie przeciwko Guaido. Wskazał natomiast, że dochodzenie ma związek z niepokojami, wywołanymi jego ubiegłotygodniową decyzją o ogłoszeniu się tymczasowym prezydentem. We wtorek poinformowano, że amerykański Departament Stanu przekazał Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli znajdującymi się na rachunkach w amerykańskich bankach.
REKLAMA
Próba sił
23 stycznia Guaido, przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu, ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, uznając rządy Maduro za nielegalne. Wenezuelska opozycja w niedzielę rozpoczęła kampanię w wojsku i policji, rozdając ulotki z tekstem ustawy o amnestii dla żołnierzy i oficerów, którą uchwalił opozycyjny parlament. Guaido zwrócił się tego dnia do "wojskowej braci", aby stanęła po jego stronie, i obiecał członkom sił zbrojnych "wszelkie konstytucyjne gwarancje", jeśli to uczynią.
Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, Australia, Izrael, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja.
Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich - Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia - wystosowało w sobotę ultimatum, zapowiadając, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów w ciągu ośmiu dni, uznają Guaido.
77 dzieci
Co najmniej 40 osób zginęło, a 850 zostało aresztowanych podczas antyrządowych protestów, które ogarnęły Wenezuelę w ostatnim tygodniu. Poinformował o tym rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Rupert Colville. Między 21 a 26 stycznia aresztowano ponad 850 osób. Wśród nich jest 77 dzieci. Do największej dziennej liczby zatrzymań doszło 23 stycznia, kiedy aresztowano 696 osób.
REKLAMA
Demonstracje są efektem ponownego zaprzysiężenia Nicolasa Maduro na prezydenta Wenezueli. Doszło do niego 10 stycznia. Drugą kadencję Nicolas Maduro zapewnił sobie w maju ubiegłego roku. Wygrał wybory, w których nie wzięła udziału część opozycji.
Wybory prezydenckie zostały przeprowadzone 20 maja. Wcześniej ogłoszono, że kandydatem partii rządzącej jest Nicolas Maduro. Jednocześnie komisja wyborcza odmówiła koalicji partii opozycyjnych Jedność Demokratyczna prawa wystawienia swojego kandydata, zdelegalizowano też dwa ugrupowania koalicji.
W wtorek cztery kraje UE - Hiszpania , Francja , Niemcy i Wielka Brytania poinformowały o ultimatum, jakie otrzymał od nich Nicolas Maduro. Poinformowano, że jeśli w Wenezueli nie zostaną rozpisane nowe wybory, kraje te uznają przywódcę opozycji, Juana Guaido, za prawowitego prezydenta.
tjak
REKLAMA
REKLAMA