Brytyjscy posłowie nie będą mieli przerwy zimowej. Wszystko przez brexit

Brytyjski rząd poinformował w czwartek posłów, że prawdopodobnie konieczne będzie odwołanie zaplanowanej na połowę lutego przerwy zimowej w parlamencie. Jak tłumaczono, decyzja jest związana z trwającym impasem wokół wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

2019-01-31, 13:33

Brytyjscy posłowie nie będą mieli przerwy zimowej. Wszystko przez brexit
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ESB Professional/Shutterstock.com

Media informowały od kilku miesięcy o możliwości odwołania przerwy, która miała trwać od 14 do 25 lutego, ale dotychczas przedstawiciele rządu zaprzeczali tym doniesieniom.

Występując w parlamencie, szefowa klubu Partii Konserwatywnej Andrea Leadsom zapowiedziała, że "nie ma obecnie planów, aby przyjąć uchwałę dotyczącą dat lutowej przerwy", zaznaczając, że "być może będzie konieczne kontynuowanie obrad, aby dokonać postępu w kluczowych sprawach będących przedmiotem dyskusji".

We wtorek wieczorem brytyjscy posłowie przyjęli dwie poprawki do uchwały w sprawie brexitu, sugerujące konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania wobec wynegocjowanego przez rząd Theresy May kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (backstop) i wskazujące zarazem na sprzeciw wobec scenariusza wyjścia z UE bez porozumienia.

Renegocjacja?

W odpowiedzi na decyzję parlamentu May zapowiedziała próbę renegocjacji umowy wyjścia z UE. Zostało to jednak natychmiast odrzucone przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, występującego w imieniu pozostałych 27 państw unijnych. Gdyby May nie udało się uzyskać żadnych ustępstw ze strony UE, kolejne głosowanie w brytyjskim parlamencie mogłoby dotyczyć trudnego wyboru między powrotem do wynegocjowanej przez rząd i UE umowy w sprawie brexitu - odrzuconej już raz przez posłów w połowie stycznia - a wysoce ryzykownym opuszczeniem Wspólnoty bez umowy.

Premier zapowiedziała, że przedstawi ponownie projekt całej umowy - wraz z ewentualnymi ustępstwami ze strony UE - pod drugie głosowanie "tak szybko, jak to możliwe". Jak jednak dodała, jeśli nie będzie to możliwe przed 13 lutego, to wygłosi wówczas oświadczenie w Izbie Gmin, a następnego dnia przedstawi posłom projekt neutralnej uchwały, dający podstawę do podobnej do wtorkowej dyskusji na temat brexitu.

W razie braku uzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej