Szczyt w Hanoi. Drugi dzień rozmów, porozumienie na horyzoncie

Rozbrojenie nuklearne ma być głównym tematem szczytu przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej w Wietnamie. Około 3.00 polskiego czasu Donald Trump i Kim Dzong Un rozpoczęli drugi i zarazem ostatni dzień obrad w Hanoi. Wynik rozmów jest trudny do przewidzenia.

2019-02-28, 04:00

Szczyt w Hanoi. Drugi dzień rozmów, porozumienie na horyzoncie

Posłuchaj

Trump i Kim o rozbrojeniu nuklearnym. Korespondencja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Politycy spotkali się w pięciogwiazdkowym hotelu Metropole, tym samym w którym wczoraj jedli kolację rozpoczynającą szczyt. Jak relacjonuje z Hanoi specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, po 30 minutach rozmowy w cztery oczy Donald Trump i Kim Dzong Un w towarzystwie swoich szefów dyplomacji poszli na kilkuminutowy spacer na wewnętrznym dziedzińcu strzeżonego przez wojsko i zamkniętego dla osób postronnych hotelu.

Nie wiadomo na razie, jak przebiegają rozmowy. Wczoraj Donald Trump sugerował koreańskiemu przywódcy, że jego kraj czeka bardzo dobra przyszłość gospodarcza, jeśli porzuci broń atomową. Obserwujący spotkanie w Hanoi specjaliści zajmujący się kwestiami rozbrojenia podkreślają, że za przykład dla Kima mogą służyć takie kraje jak Wietnam czy Republika Południowej Afryki, która zrzekła się arsenału nuklearnego.

REKLAMA

- Tylko pokój bez broni atomowej będzie trwały. Jeśli zatem Kim poważnie myśli o dobrych relacjach i dobrej współpracy gospodarczej z sąsiadami oraz o rozwoju kraju to rozbrojenie nuklearne jest tutaj kluczem - mówi Polskiemu Radiu Akira Kurosawa z Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej, organizacji, która za swoją działalność otrzymała dwa lata temu Pokojowego Nobla.

Porozumienie 

Powiązany Artykuł

Nuclear 1.jpg
Korea Północna nie zrezygnowała z atomu? Sensacyjne doniesienia ekspertów

Według komunikatu strony amerykańskiej, na zakończenie rozmów Donald Trump i Kim Dzong Un mają podpisać porozumienie. Nie sprecyzowano jednak czego miałoby ono dotyczyć. Media twierdziły wcześniej, że może to być symboliczny dokument, kończący wojnę koreańską z lat 50. ubiegłego stulecia.  Przed 10.00 czasu polskiego planowana jest konferencja prasowa Donalda Trumpa. Prawdopodobnie przywódca Korei Północnej nie weźmie w niej udziału. To pierwszy program podawany przez jedną ze stron szczytu w Hanoi. Wcześniej ani wietnamskie władze ani obie strony rozmów nie informowały o szczegółowych planach.

REKLAMA

ZOBACZ WIĘCEJ >>> Donald Trump o denuklearyzacji Korei Północnej: chcę tego, ale bez pośpiechu

Szczyt z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Hanoi rozpoczął się od wczorajszej kolacji. Szczegółów wczorajszych rozmów nie ujawniono. Przed spotkaniem obaj politycy mieli jedynie wyrazić nadzieję na sukces rozmów, a Donald Trump mówił o wspaniałej przyszłości gospodarczej, jaka czeka Koreę Północną pod przywództwem Kima. Anonimowi dyplomaci mieli informować media, że w czasie kolacji politycy mieli wymienić pochwały pod swoim adresem, ale nie rozmawiali o szczegółach koreańskiego rozbrojenia.

Media w Korei Północnej poinformowały z kolei, że Kim Dzong Un wymienił z prezydentem Donaldem Trumpem "szczere i głębokie opinie". Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA, liderzy mieli w czasie kolacji cieszyć się z osiągniętego postępu w relacjach od czasu poprzedniego szczytu w Singapurze w czerwcu zeszłego roku.

Deklaracja rozbrojenia

Spotkanie w Hanoi jest drugim szczytem przywódców USA i Korei Południowej. Donald Trump i Kim Dzong Un po raz pierwszy spotkali się w czerwcu ubiegłego roku w Singapurze. Politycy podpisali wówczas ogólną deklarację o możliwości rozbrojenia nuklearnego w Pjongjangu. Według rządowych agencji z USA oraz ekspertów ONZ, na razie Korea Północna zaprzestała jedynie testów nuklearnych.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej