Michał Dworczyk: dobrze, że nastąpiła zmiana w ocenie roli Żołnierzy Wyklętych
- Jeszcze parę lat temu problematyka Żołnierzy Wyklętych nie była tak popularna, jak dzisiaj, a wiele osób inaczej oceniało rolę żołnierzy antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia zbrojnego - podkreślił w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Dobrze, że ta zmiana nastąpiła - ocenił.
2019-03-01, 10:40
1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku jest obchodzony po raz dziewiąty. - Problematyka żołnierzy antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia zbrojnego dzisiaj jest bardzo popularna - zauważył Michał Dworczyk w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9". Jak dodał, jeszcze parę lat temu, "było zupełnie coś innego", bo "wiele osób zupełnie inaczej oceniało rolę Żołnierzy Niezłomnych". - Dobrze, że ta zmiana nastąpiła - podkreślił szef KPRM.
Powiązany Artykuł
Premier: jesteśmy winni Żołnierzom Wyklętym wieczną pamięć [RELACJA]
Jednocześnie wyraził nadzieję, iż obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie zostaną zdominowane wyłącznie przez oficjalne uroczystości. - Siłą pamięci o Żołnierzach Wyklętych była spontaniczna, oddolna inicjatywa ludzi, którzy uważali, że trzeba odkłamywać historię i upamiętniać tych dzielnych żołnierzy, oficerów, którzy walczyli pomimo zakończenia II wojny światowej, o to żeby Polska była krajem niepodległym - powiedział szef KPRM.
Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Warszawie. Rozpoczną się rano złożeniem wieńca w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Następnie szef MON zainauguruje II edycję akcji honorowego krwiodawstwa "SpoKREWnieni służbą" przed siedzibą resortu. Podczas inauguracji zaplanowano wystąpienie ministra obrony narodowej.
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia
REKLAMA
Plan obchodów
O godz. 11 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W trakcie uroczystości zaplanowano wystąpienie głowy państwa.
W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, którą rozpocznie Apel Pamięci i złożenie kwiatów. Po południu zaplanowano główne uroczystości w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana. W tym samym czasie odbędzie się uroczystość przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Wczesnym wieczorem rozpoczną się uroczystości centralne przed Grobem Nieznanego Żołnierza na stołecznym pl. Piłsudskiego, w których udział zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele innych instytucji państwowych. W trakcie ceremonii planowane są m.in. wystąpienia prezydenta, premiera oraz szefa MON. Później uczestnicy ceremonii przemaszerują do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie wezmą udział we mszy.
msze
REKLAMA
REKLAMA