Rzecznik Praw Dziecka zwróci się do prezydenta Warszawy ws. deklaracji LGBT
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział we wtorek, że zwróci się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o wyjaśnienia w sprawie deklaracji, dotyczącej wprowadzenia tematów LGBT do edukacji szkolnej. - Będę pytał pana prezydenta o to, jakie dobro widzi w takich poglądach - powiedział Mikołaj Pawlak.
2019-03-05, 21:09
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
![mikolaj_pawlak_pap_1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/20a656f5-8be0-4616-87a9-cf4b090c7b68.jpg)
Rzecznik Praw Dziecka o rozmowach z przedstawicielami Barnevernet
W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT). Deklaracja zakłada m.in. budowę hostelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT, przeciwdziałanie przemocy wobec osób LGBT oraz zajęcia edukacyjne dotyczące tematyki osób LGBT.
- Ta deklaracja to nie jest ani prawo stanowione przez samorząd terytorialny, ani prawo obowiązujące. To swoista awangarda, coś nowego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Czy taką awangardę mamy wprowadzać do szkół poza systemem prawnym? Póki co deklaracja podpisana przez prezydenta miasta nie jest prawem – ocenił Mikołaj Pawlak.
Powiązany Artykuł
![PAP Mikołaj Pawlak 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/31604f6a-e5a7-43f7-9586-0cc7e9f8689f.jpg)
Rzecznik Praw Dziecka: Barnevernet będzie współpracował z polskimi władzami
Zwrócił uwagę, że konstytucja daje podstawowe prawo do wychowania i edukacji rodzicom, a później Ministerstwu Edukacji Narodowej. - Władze samorządowe mają ogromny wpływ na to, jak wygląda szkoła, budynek, jak wygląda system edukacji, ale raczej to jest wpływ administracyjny. Natomiast jeżeli chodzi o programy edukacyjne i treści, które wchodzą do edukacji, to ta kwestia spoczywa na organach centralnych - podkreślił Mikołaj Pawlak.
REKLAMA
- Będę prosił pana prezydenta, żeby wyjaśnił, jakie dobro niesie taki tryb postępowania i na jakiej podstawie prawnej takie tematy mają być wprowadzane do edukacji - zapowiedział Rzecznik Praw Dziecka.
- Przede wszystkim pierwsze jest prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami i to musi być uszanowane. Oczywiście musimy wyrażać z kulturą akceptację dla różnorodności, ale nie może być też niechcianego przez rodziców wpływu na światopogląd dzieci - zaznaczył Mikołaj Pawlak.
bb
REKLAMA