MRPiPS opublikowało projekt ustawy ws. rozszerzenia programu "Rodzina 500+". Sprawdź, co się zmieni

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy w sprawie rozszerzenia programu "Rodzina 500+" na pierwsze dziecko. Projekt przewiduje też m.in. przyznanie tego świadczenia dzieciom w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

2019-03-19, 16:46

MRPiPS opublikowało projekt ustawy ws. rozszerzenia programu "Rodzina 500+". Sprawdź, co się zmieni
Każdego miesiąca świadczenie 500+ trafia do 6,5 mln dzieci.Foto: Twitter/MRPiPS

Powiązany Artykuł

Morawiecki 1200 pap.jpg
Premier: projekt 500+ na pierwsze dziecko został przekazany do konsultacji

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci został we wtorek przekazany do konsultacji społecznych i opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zgodnie z zapowiedziami rządu projekt przewiduje, że prawo do świadczenia 500+ będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia.

"Wobec poprawiającej się, na skutek działań rządu, sytuacji budżetu państwa i istotnie większych wpływów do budżetu możliwe jest objęcie programem "Rodzina 500+" wszystkich dzieci do 18. roku życia. Pozwoli to na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa dla polskich rodzin" – wskazują autorzy projektu.

Projekt przewiduje także, że prawo do świadczenia z programu "Rodzina 500+" będą miały dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zaproponowano też wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko (złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka).

Ponadto wprowadzone ma być rozwiązanie pozwalające na przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres. Zmieniony ma być także okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej