Maciej Rosalak: gdyby nie Polacy żaden Żyd nie przeżyłby drugiej wojny światowej

- W czasie drugiej wojny światowej nasz rząd w Londynie i jego podziemna delegatura na terenie Polski robiły bardzo wiele, żeby ratować Żydów. Bez tej pomocy nikt pochodzenia żydowskiego by nie ocalał - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, publicysta "Do Rzeczy".

2019-03-24, 15:54

Maciej Rosalak: gdyby nie Polacy żaden Żyd nie przeżyłby drugiej wojny światowej
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu Auschwitz. Foto: CC/Wikimedia Commons

Posłuchaj

24.03.19 Maciej Rosalak (Do Rzeczy) o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
+
Dodaj do playlisty

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Wielu Polaków pomagało Żydom za co zostali uhonorowani odznaczeniem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Powiązany Artykuł

Duda 1200 pap.jpg
Prezydent: Polacy, którzy ratowali Żydów, to bohaterowie naszego narodu i całej ludzkości

Maciej Rosalak zauważył, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele publikacji, które "malują obraz antysemickiej, krwiożerczej i zbrodniczej polskiej wsi". - Zupełnie nie pasuje to do historii chociażby rodziny Ulmów. Bohaterskich czynów w naszym społeczeństwie było jednak o wiele więcej - zaznaczył publicysta. Gość programu stwierdził, że niektórzy oceniając polskie społeczeństwo nie dostrzegają kontekstu historycznego drugiej wojny światowej i potwornej okupacji niemieckiej. - Polacy codziennie ginęli tysiącami. Za podarowanie Żydom kromki chleba groziła kara śmierci - dodał.

Gość programu przypomniał również, że w ratowaniu Żydów dużą rolę odegrały kościoły i klasztory. - Blisko 50 zgromadzeń zakonnych z 70 istniejących ukrywało Żydów. Oblicza się, że polskie zakonnice uratowały około 1200 dzieci - mówił Maciej Rosalak.

REKLAMA

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny - miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadziła Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 24.03.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 14.40

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej