Protest nauczycieli. W poniedziałek kolejna tura negocjacji w CPS "Dialog"
W poniedziałek od godz. 9 kontynuowane mają być rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowoymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Po pierwszym spotkaniu 25 marca centrale związkowe miały przygotować wspólne stanowisko, w którym doprecyzują swoje oczekiwania.
2019-03-31, 10:46
W ramach negocjacji płacowych, które rozpoczęły się w styczniu, minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaproponowała nauczycielom przyspieszenie trzeciej z zapowiedzianych pięcioprocentowych podwyżek. Chodzi o trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc., zapowiedziane w 2017 r. przez ówczesną premier Beatę Szydło.
Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę nauczyciele mają otrzymać – zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który trafił na początku marca do konsultacji – we wrześniu 2019 r. Pierwotnie trzecią podwyżkę nauczyciele mieli dostać w styczniu 2020 r.
Powiązany Artykuł
Joachim Brudziński: szef ZNP ma pełną świadomość, że są to oczekiwania nie do zrealizowania
Podczas negocjacji szefowa MEN zapowiedziała też przyznanie dodatku "na start" nauczycielom stażystom, a dodatku za wyróżniającą się pracę nie tylko nauczycielom dyplomowanym, ale także kontraktowymi i mianowanym.
REKLAMA
"Liczymy, że rozmowy się zakończą"
Prezes Związki Nauczycielstwa Polskiego w niedzielę na konferencji prasowej podkreślił, że związek jest gotowy do rozmów. Przypomniał, że razem z Forum Związków Zawodowych, mają jednolity postulat dotyczący "wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami o 1 tys. zł". - Chcemy i liczymy na to, że te rozmowy zakończą się w dniu jutrzejszym, jeżeli nie, gotowi jesteśmy do rozmów 24 godziny na dobę - zadeklarował.
Sławomir Broniarz zwrócił się także do przedstawicieli Solidarności. - Mamy też pytanie do naszych kolegów z Solidarności, do kierownictwa Solidarności de facto, czy ten związek zawodowy poprze nasz postulat i czy przyłączy się do wspólnych rozmów z rządem - powiedział szef ZNP.
Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" domagała się wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Strajk nauczycieli. Rzecznik "Solidarności": my dzieci na zakładników brać nie będziemy
Związani z NSZZ "Solidarność" nauczyciele prowadzą protest głodowy w krakowskim kuratorium.
Strajk w czasie egzaminów
Broniarz przypomniał też w niedzielę, że zgodnie z zapowiedziami związku bezterminowy strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Poinformował, że z wyników przeprowadzonego przez ZNP referendum strajkowego wynika, że 79,5 proc. szkół i przedszkoli w Polsce zamierza uczestniczyć w strajku.
Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury. Rząd zapewnia, że egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z planem.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wskazywał, że ZNP trzy razy zmienił swoje postulaty. - Za każdym razem oznacza to inny tysiąc złotych. Na początku stycznia mówiono o podwyżce, która byłaby wyliczona od podwyżki z 1 kwietnia 2018 roku. Niecały tydzień później był następny postulat z innym punktem wyjścia. Dalej było to ponad 1800 zł, ale już od innej podstawy - mówi Maciej Kopeć. Jeszcze później pojawiły się oczekiwania ZNP dotyczące podwyższenia subwencji oświatowej.
REKLAMA
fc
REKLAMA