Kontrowersje wokół ACTA2. Dyskusja młodych polityków
W Gdańsku odbyła się konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. - PiS dokona takiej implementacji dyrektywy o prawie autorskim, że wolność będzie zachowana. Dlatego od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus". Ten plus to wolność - podkreślił lider partii. O wdrożeniu unijnych przepisów w naszym kraju, w Polskim Radiu 24 dyskutowali młodzi politycy.
2019-03-31, 12:30
Posłuchaj
- O implementacji dyrektywy z pewnością zdecydują specjaliści z dziedziny prawa i internetu. Dla nas ważna jest wolność. O tym mówił pan prezes Jarosław Kaczyński na ostatniej konwencji w Gdańsku. Wolność traktujemy poważnie. Nie jako frazes czy hasło, które nasza opozycja nosi na sztandarach, a gdy doszło do głosowania, opowiedziała się przeciwko wolności w internecie. Dla nas wolność jest ważna i będziemy jej za wszelką cenę bronić – powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Borczyńska (Forum Młodych PiS).
- To zaszczyt, że Jarosław Kaczyński przypomniał sobie o wolności. Wydaje mi się, że wywalczyliśmy ją w Polsce 30 lat temu, ale PiS przez ostatnie prawie 4 lata konsekwentnie zdawał się o tym zapominać. Według mnie wolność w internecie jest i będzie – podkreślił Adam Smuga (Młodzi Demokraci PO).
- Wypowiem się jako programista i student informatyki. Z jednej strony jestem za ochroną własności intelektualnej twórców, bo w przyszłości będę sam reprezentował takie środowisko. Ale obecnie nie posiadamy algorytmów, które mogłyby filtrować treści, choćby z 80-procentową skutecznością. Myślę, że przez najbliższe 15 lat taki algorytm nie powstanie. Wielu twórców będzie niesłusznie blokowanych w internecie. Powinniśmy się zastanowić jak stworzyć taki algorytm, jak stworzyć bazę utworów – zaznaczył Mateusz Domalążek (Klub Młodych Kukiz’15).
- Ta dyrektywa jest kontrowersyjna. Obecne prawo pochodzi z 2001 roku. Przez ostatnie lata internet ewoluował. Powstało nowe prawo, które będzie dostosowane do dzisiejszych realiów. Mam pewne wątpliwości czy powinniśmy tak szybko przegłosować zapisy, które są wprost kontrowersyjne – powiedział Adam Wojech (Federacja Młodych Socjaldemokratów SLD).
REKLAMA
- Polska zawsze była i będzie ostoją wolności i wolności w internecie. Polska podejmuje wszelkie działania, żeby tę wolność nie tylko utrzymać, ale też rozszerzyć. Chciałbym pochwalić działalność Ministerstwa Cyfryzacji, choćby podpisane niedawno porozumienie z Facebookiem, które daje niesłusznie zbanowanym osobom i stronom możliwość odwołania się od tej decyzji – podkreślił Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie).
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jan Białostocki.
Polskie Radio 24/bartos
REKLAMA
--------------------------
Data emisji: 31.03.2019
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA