"Piątka PiS" dla rolników. Wsparcie dla polskiej wsi i więcej pieniędzy z UE
Wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych, lokalnych hodowców zwierząt i dla małych producentów żywności - to część propozycji Prawa i Sprawiedliwości dla polskiego rolnictwa, jakie przedstawił Jarosław Kaczyński, prezes partii, podczas konwencji w Kadzidle (Mazowieckie).
2019-04-06, 16:52
Posłuchaj
Jarosław Kaczyński podkreślał, że PiS jest partią, która nie dzieli Polaków ze względu na miejsce zamieszkania. - Chce, aby wszyscy byli równo traktowani, bez względu na to, jaki zamieszkują region i czy miasto czy wieś - przekonywał Kaczyński.
Tłumaczył, że chodzi o to, aby wszyscy mogli powiedzieć, że jesteśmy we wspólnocie, która zapewnia prawdziwą równość każdemu. - Zadaniem władzy jest o tę wspólnotę dbać - dodał polityk.
Wśród przedstawionych na konwencji propozycji PiS dla polskiej wsi są:
- wsparcie dla lokalnych hodowców zwierząt, którzy stosują samodzielnie produkowaną paszę i zapewniają zwierzętom dobrostan. Takie gospodarstwa miałyby otrzymać najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy. Prezes PiS podkreślił jednak, że ta kwota może być wyższa.
- Wsparcie lokalnych producentów żywności. Chodzi o przetwórców, którzy z własnego chowu produkują żywność, która jest sprzedawana lokalnie, czyli w promieniu 50 do co najwyżej 100 kilometrów.
REKLAMA
- Walka o korzystne dla polskich rolników rozwiązania ujęte w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o utrzymanie budżetu na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich po brexicie oraz dalsze wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników.
- Zwiększenie udziału Polski w rozdzielanej co 7 lat puli. Polska dostawała z niej dotąd 8 procent, ale politycy PiS - według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego - będą walczyć o więcej.
- PiS proponuje również, by małe i średnie gospodarstwa rolne otrzymały najwięcej środków z Unii, a nie jak do tej pory - największe gospodarstwa.
"Ważne wybory dla rozwoju polskiej wsi"
Premier Mateusz Morawiecki zachęcając do głosowania w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, tłumaczył, że są to szczególnie ważne wybory dla rolników i rozwoju polskiej wsi. Mówił, że właśnie w Brukseli, dokąd Prawo i Sprawiedliwość wysyła swoich przedstawicieli, rozstrzygają się ważne rzeczy dla naszej gospodarki i rolnictwa.
REKLAMA
Szef rządu mówił także, że Zjednoczona Prawica chce, aby Polska i pozostałe kraje Unii Europejskiej były równo traktowane. Odnosząc się do sytuacji polskich rolników we Wspólnocie stwierdził, że w wielu kwestiach nie są oni traktowani tak samo jak rolnicy z innych państw.
- Dlatego Grupa Wyszehradzka, czyli Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, która dostrzegła ten problem dwa lata temu, zaczęła bombardować Komisję Europejską. Wskutek tego za kilka dni w Komisji do spraw Rynku Wewnętrznego Parlamentu Europejskiego będzie głosowanie nad dyrektywą, która ma zapewnić, że żywność i inne towary sprzedawane w krajach Unii Europejskiej musi mieć takie same składniki, parametry - stwierdził Morawiecki.
Produkty ze specjalnym oznakowaniem
Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zachęcał do kupowania polskiej żywności. Przypomniał, że we wrześniu wchodzi w życie ustawa o znakowaniu żywności. Wyjaśnił, że dzięki tym przepisom, będzie wiadomo skąd pochodzi dany produkt.
REKLAMA
Minister Ardanowski zachęcał też rolników, by chcieli na swoich produktach umieszczać znak "produkt polski". Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków biało-czerwoną flagą.
- Wystąpimy do Komisji Europejskiej również o notyfikację znakowania mięsa sprzedawanego w sklepach - zapowiedział minister rolnictwa. Dodał, że wszystkie produkty które będą możliwe do oznakowania, będą znakowane polską flagą, widoczną dla każdego, tak by kupujący wiedział, że są to produkty krajowe.
Wybory do Parlamentu Europejskiego obędą się 26 maja.
REKLAMA
kad
REKLAMA