Joanna Lichocka: będziemy wspierać media publiczne. To kwestia polskiej racji stanu

- Będziemy wspierać media publiczne. Silne media publiczne to kwestia polskiej kultury, polskiej racji stanu i tożsamości, a nie "wojny informacyjnej" - powiedziała w Polskim Radiu 24 posłanka Prawa i Sprawiedliwości, członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

2019-04-09, 09:04

Joanna Lichocka: będziemy wspierać media publiczne. To kwestia polskiej racji stanu

Posłuchaj

09.04.19 Joanna Lichocka: media publiczne zostały wyjęte spod kontroli obozu postkomunistycznego
+
Dodaj do playlisty

W mediach pojawiły się informacje, że Platforma Obywatelska pracuje nad likwidacją TVP, Polskiego Radia i ich ośrodków regionalnych. Do tych doniesień w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki ustosunkował się szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. - My się kierujemy dobrem całego społeczeństwa w tym sensie, że społeczeństwo musi mieć media, które nie są zależne od jednej grupy politycznej - zaznaczył przewodniczący.

Tę kwestię w Polskim Radiu 24 poruszyła Joanna Lichocka. - Media publiczne są niezwykle ważnym elementem pluralizmu na rynku medialnym, ale także czynnikiem, który dba o polską kulturę. Wyobraźmy sobie, co byłoby, gdyby nie było Polskiego Radia: Polskiego Radia 24, radiowej Jedynki czy Trójki. To byłaby "wyrwa" dla polskiej kultury - powiedziała posłanka.

Jej zdaniem media publiczne, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wypełniają misję publiczną. - To są między innymi takie programy jak ten, w którym się znajdujemy - całodobowy program informacyjno-publicystyczny Polskie Radio 24. To także teatr radiowy, reportaże czy wspaniałe pasma programów muzyki klasycznej w radiowej Dwójce - podkreśliła rozmówczyni PR24.

Według członkini RMN głosy krytyczne na temat mediów publicznych płynące m.in. ze strony polityków Platformy Obywatelskiej czy ze środowiska "Gazety Wyborczej" mają konkretne przyczyny. - Ten obóz polityczno-medialny stracił monopol na przekaz w głównym nurcie. Jeszcze kilka lat temu nie byłoby mnie w tym studiu. Przez wiele lat dziennikarze czy politycy tacy jak ja nie byli zapraszani do takich rozmów. Dorota Kania nie prowadziła rozmów w Polskim Radiu, bo to było zakazane, niemożliwe - zaznaczyła Joanna Lichocka.

REKLAMA

- Natomiast w tej chwili media publiczne zostały wyjęte spod kontroli obozu postkomunistycznego. Dzięki temu mamy poszerzony pluralizm. Jest więcej dziennikarzy, więcej autorów o bardzo rozmaitych poglądach, którzy mogą reprezentować tę część opinii publicznej, która do tej pory nie była reprezentowana w głównym nurcie - dodała posłanka.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Dorota Kania.

Polskie Radio 24/bartos

REKLAMA

----------------------------

Data emisji: 09.04.2019

Godzina emisji: 7.36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej