Plan Junckera

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, inaczej zwany Planem Junckera, to program, który jest przewidziany dla stymulowania inwestycji w ramach Unii Europejskiej.

2019-04-09, 14:11

Plan Junckera

Posłuchaj

Na czy polega Plan Junckera - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. (Dariusz Kwiatkowski)
+
Dodaj do playlisty

Cały budżet Funduszu to 380 mld euro. Pieniądze są przeznaczone między innymi na inwestycje innowacyjne. Plan Junckera dostarcza kapitału podmiotom gospodarczym, przedsiębiorstwom, samorządom i rządom krajów członkowskich na realizację inwestycji ryzykownych, to znaczy takich, dla których trudniejsze niż standardowo jest uzyskanie kapitału na rynku.

- Program został ukierunkowany na te gospodarki, które potrzebowały dodatkowego impulsu - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fundusze pochodzące z Planu Junckera miały ożywić między innymi polską gospodarkę. Zainteresowanie taką pomocą okazało się bardzo duże. Nad Wisłą  realizowanych jest kilkadziesiąt dużych projektów finansowanych z Planu Junckera, których beneficjentami są między innymi samorządy.

Komisja Europejska szacuje, że na koniec ubiegłego roku wartość inwestycji uruchomionych w krajach unijnych, dzięki Europejskiemu Funduszowi Inwestycji  Strategicznych wyniosła 370 mld euro. 

REKLAMA

Komisja ocenia, że Polska należy do krajów, w których wykorzystanie wsparcia  w ramach Planu Junckera jest wyższe od średniej unijnej.

Od 2015 roku polskie firmy, przedsiębiorstwa i instytucje uzyskały finansowanie na poziomie prawie 3,8 mld euro, co daje nam piąte miejsce w Unii. Wyprzedzają nas tylko bardzo duże gospodarki jak: francuska, niemiecka czy włoska. To dobre miejsce zawdzięczamy głównie dużym przedsiębiorstwom, w mniejszym stopniu  pieniądze zagospodarowały małe i średnie firmy, choć to one przede wszystkim miały być adresatami dofinansowania.

- Powinniśmy brać przykład z gospodarki włoskiej, bo Włosi, którzy znaleźli się na drugim miejscu pod względem wykorzystania środków, przeznaczyli je głównie dla  sektora MŚP.

- Musimy pamiętać, że dla polskich małych i średnich firm pozyskanie finansowania jest bardzo istotne, żeby mogły je przeznaczać na badania i rozwój - podkreśla Andrzej Kubisiak.

REKLAMA

Zapewnienie odpowiedniego dofinansowania i dokapitalizowanie przedsiębiorstw, zawsze minimalizuje ryzyko ponieważ nie trzeba wówczas inwestować środków własnych lub pozyskiwać finansowania zewnętrznego, w tym bankowego, które jest obciążone choćby spłatą oprocentowania.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG        

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej