Debata dnia. Strona związkowa ponownie odrzuciła propozycje rządu. Komentarze publicystów

"Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje" - poinformowała Beata Szydło po wtorkowych rozmowach z ZNP i FZZ. Wicepremier powiedziała, że rząd zaproponował skrócenie w nowym kontrakcie społecznym okresu dochodzenia do maksymalnych wynagrodzeń - z 2023 r. do 2022 r. lub 2021 r. Na antenie Polskiego Radiu 24 o strajku nauczycieli mówili publicyści: Karol Gac (Do Rzeczy) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).

2019-04-09, 19:10

Debata dnia. Strona związkowa ponownie odrzuciła propozycje rządu. Komentarze publicystów

Posłuchaj

09.04.19 Debata dnia. Publicyści o strajku nauczycieli
+
Dodaj do playlisty

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego stwierdził, że nie ma możliwości, by zawiesić strajk na okres egzaminów, a szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podkreślił, że przepisy nie pozwalają na ustalenie nowego terminu ich przeprowadzenia. Strona rządowa apeluje do nauczycieli, by ci wzięli pod uwagę dobro uczniów i przerwali swój protest.

Powiązany Artykuł

szydło4 1200 pap.jpg
Beata Szydło: strona związkowa ponownie odrzuciła propozycje rządu

Jakub Majmurek ocenił, że "wina za strajk nauczycieli spoczywa przede wszystkim po stronie rządu". - Oni znali postulaty pracowników oświaty i wiedzieli, że możliwe są protesty we wrażliwym terminie. Nie zrobili jednak nic, żeby wyjść naprzeciw żądaniom ZNP - mówił. Publicysta zauważył również, że "mamy do czynienia z największym buntem w oświacie po 1989 roku". - Rząd tymczasem zachowuje się nieprofesjonalnie. Nie wiem już nawet kto w wśród przedstawicieli władz zajmuje się sprawami edukacji. Jest to minister Anna Zalewska, czy wicepremier Beata Szydło? - pytał gość programu.

Karol Gac podkreślił zaś, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się wyrównywać kwestie dysproporcji wynagrodzeń w społeczeństwie. - Żądania ZNP oscylujące w granicach dodatkowych 17 mld na pensje nauczycieli dosyć mocno nadwyrężyłyby budżet - dodał. Gość PR24 zaznaczył również, że prawdziwa weryfikacja strajku nauczycieli nastąpi dopiero w najbliższych dniach. - Będziemy mieli egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Jeżeli testy odbędą się normalnie, to pozycja negocjacyjna oświatowych związków zostanie osłabiona - komentował publicysta.

REKLAMA

Ponad 350 tys. uczniów klas III gimnazjalnych z prawie 7 tysięcy w całym kraju powinno w środę, czwartek i w piątek przystąpić do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Będzie to ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.

Powiązany Artykuł

Jarosław Sellin pr24 663.jpg
Jarosław Sellin do nauczycieli: nasza oferta podwyżek jest solidna i systematycznie realizowana. Jesteśmy wiarygodni

Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Maciej Pieczyński.

REKLAMA

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 09.04.2019

Godzina emisji: 18.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej