15. rocznica wejścia Polski do UE. Widowiska, koncerty, piknik [PROGRAM]
Widowisko "Gramy dla Europy", koncert "Symfonia Europejska" z udziałem Radzimira Dębskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz piknik - m.in. takie wydarzenia zaplanowało NCK w związku z 15. rocznicą przystąpienia Polski do UE. Program zaprezentowano w czwartek w Warszawie.
2019-04-11, 14:45
Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w stołecznym Centrum Prasowym Foksal, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski wyraził zadowolenie, że instytucja "może przyczynić się do budowania wspólnoty, która stanowi ideę UE". - Dotyczy ona wszystkich, czyli ma wymiar społeczny, ekonomiczny, kulturowy, ale również ma charakter indywidualny. To losy, biografie i doświadczenia różnych osób, także takich, które urodziły się już w nowej rzeczywistości, w której idea UE jest czymś immanentnym - po prostu ona zawsze była. Ale są też takie osoby, które długo czekały, byśmy mogli spokojnie podróżować, słuchać muzyki, jeździć na koncerty i przede wszystkim doświadczyć czegoś wspaniałego, co prezentuje idea UE - powiedział pełnomocnik ministra kultury ds. wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 15. rocznicy wstąpienia Polski do UE.
Andrzej Rogoyski: Polskie Radio towarzyszy słuchaczom podczas najważniejszych wydarzeń
Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia, które jest partnerem obchodów, podkreślił, że decyzja o współtworzeniu jubileuszu była dla PR "czymś zupełnie naturalnym", ponieważ "zawsze towarzyszy ono słuchaczom podczas najważniejszych wydarzeń". - Mam nadzieję, że jakość artystyczna występów przełoży się na Polskie Radio w tym sensie, że przedstawimy państwu najlepszej jakości wydarzenia w taki sposób, że wszyscy, którzy będą towarzyszyli Polskiemu Radiu przy odbiornikach w czasie podróży samochodami, podczas korzystania też ze smartfonów - bo Polskie Radio jest radiem nowoczesnym - usłyszą wspaniałe koncerty, wspaniałych wykonawców towarzyszących wielkiemu wydarzeniu, jakim jest rocznica przystąpienia Polski do UE - powiedział.
Andrzej Rogoyski Słuchacze usłyszą wspaniałe koncerty, wspaniałych wykonawców towarzyszących wielkiemu wydarzeniu, jakim jest rocznica przystąpienia Polski do UE
Jeden z liderów zespołu Golec uOrkiestra Paweł Golec zwrócił uwagę, jak wiele zmieniło się od momentu wstąpienia Polski do UE. - Pamiętam, jak 15 lat temu oddałem głos za tym, żeby wejść do UE w mojej małej Milówce, to jest Beskid Żywiecki, nieopodal Wisły, bardzo urokliwe miejsce. Tak się zastanawiałem, co przez tych 15 lat się zmieniło. Wiele powstało chociażby pięknych sal. Za parę miesięcy mamy niesamowitą możliwość zagrania w takiej sali - jak NOSPR katowicki - z orkiestrą Polskiego Radia. Także to miejsce powstało m.in. przez to, że sporo środków było pozyskanych na jego budowę. Mamy dzisiaj mnóstwo teatrów, mnóstwo autostrad - stwierdził.
Golec uOrkiestra - obok m.in. Muńka Staszczyka, Korteza, The Dumplings, Darii Zawiałow, Dawida Kwiatkowskiego i LemON - wystąpi podczas widowiska "Gramy dla Europy", które odbędzie się we wtorek 30 kwietnia na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. Tego wieczoru zagrają także m.in. Margaret, Sylwia Grzeszczak, Organek i O.S.T.R. Publiczność zobaczy również formację teatralną Art Color Ballet, która zaprezentuje etiudę na podstawie mitu "Porwanie Europy".
REKLAMA
Koncerty, piknik i wystawa plenerowa
W środę 1 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert "Symfonia Europejska". W pierwszej części wydarzenia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) pod batutą Łukasza Borowicza wykona poloneza Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" oraz IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Następnie Radzimir Dębski zaprezentuje utwory "CRUX" oraz "Historia Jazzu".
Tego samego dnia NCK zaprasza na piknik "Rodzinna Europa", organizowany w Łazienkach Królewskich. W programie znajdą się m.in. polsko-unijny quiz, gry słowne, konkursy, spektakl taneczny oraz warsztaty kuglarskie. Wydarzenie przygotowano we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie.
W sobotę 4 maja na stołecznym placu Piłsudskiego odbędzie się koncert "Chórem za Europą", podczas którego będzie można usłyszeć najpopularniejsze utwory z listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia z lat 2004-2019 w wykonaniu m.in. chórów Sound’n’Grace, Gospel Rain oraz Kameralnego Chóru Kameralnego UAM w Poznaniu.
Program jubileuszu dopełni wystawa plenerowa "Ojcowie Założyciele UE", którą będzie można oglądać od 30 kwietnia do 24 maja przed Galerią Kordegarda. Ekspozycja przedstawi sylwetki m.in. Roberta Schumana, Konrada Adenauera, Józefa Retingera i Karola Wojtyły. Odpowie m.in. na pytania, czym jest wspólnota europejska i jakie są jej duchowe korzenie. Autorem scenariusza wystawy jest dr hab. Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II, a strony graficznej – Handsome Studio.
REKLAMA
1 maja 2004 roku Polska razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem oraz Maltą przystąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Jak przypomina MSZ na swojej stronie internetowej, pierwszym krokiem do członkostwa Polski w UE było podpisanie 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku w Atenach przez rząd RP formalnego wniosku o członkostwo w UE. Właściwe negocjacje akcesyjne z UE rozpoczęły się cztery lata później. Referendum akcesyjne odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 roku - za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. Polaków.
koz
REKLAMA