Marek Kuchciński na Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej: w życiu przywołujcie słowa Jana Pawła II
- Wszystkie decyzje podejmowane w rządzie, władzach samorządowych, czy w parlamencie muszą, powinny być przemyślane pod kątem skutków jakie mogą spowodować - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński do uczestników XXVI Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Dukli na Podkarpaciu. Podkreślił, że należy szukać odpowiedzi na pytania co w życiu "naprawdę jest istotne" oraz jak "rozumieć dzisiejszą rzeczywistość w tym coraz szybciej zmieniającym się świecie".
2019-04-14, 16:03
Trzydniowe Spotkanie w Dukli w Beskidzie Niskim (Podkarpackie) zakończyło się w niedzielę. Wzięło w nim udział przeszło 4,5 tys. młodych z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Kończącą Spotkanie mszę św. celebrował i homilię wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W nabożeństwie wziął udział marszałek Sejmu.
Ważne słowa św. Jana Pawła II
Według Kuchcińskiego, należy szukać odpowiedzi na pytania co w życiu "naprawdę jest istotne" oraz jak "rozumieć dzisiejszą rzeczywistość w tym coraz szybciej zmieniającym się świecie". - Warto wtedy przywołać słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane właśnie do młodzieży w roku 2000 - "Nie pozwólcie, aby czas, który daje wam Pan minął tak, jakby wszystko było przypadkiem" - mówił marszałek Sejmu.
Podkreślił, że "życie nie jest przypadkiem". - Opatrzność kieruje historią każdego z nas, jak i całej ludzkości, ale za podjęte decyzje, za podjęte czyny odpowiedzialność bierzemy my; każdy z nas. Także w polityce, w życiu publicznym - zauważył.
Marszałek zaznaczył, że "wszystkie decyzje podejmowane w rządzie, władzach samorządowych, czy w parlamencie muszą, powinny być przemyślane pod kątem skutków jakie mogą spowodować".
- Jeśli mówimy o programie 500 plus, to myślimy o wsparciu dla rodzin, dla ludzi młodych, aby polepszyć ich życie. Jeśli obniżymy podatki, np. CIT od firm, to po to, aby ułatwić przedsiębiorcom tworzenie miejsc pracy i w ten sposób zwiększanie zatrudnienia. Jeśli planujemy w tym roku w ogóle znieść podatek PIT dla ludzi młodych, którzy pracują, to po to by zwiększyć ich wynagrodzenie i ułatwić im wejście w dorosłe życie. Jeśli wprowadziliśmy reformę edukacji, likwidując gimnazja, to po to, aby młodzi ludzie dorastali w znanym sobie i bezpiecznym środowisku szkoły podstawowej, by potem byli lepiej przygotowani do szkoły średniej - wyliczał Kuchciński.
"Nie kierujemy się wyłącznie indywidualnymi ambicjami"
Jego zdaniem, "wszystko musi być przemyślane" i "nastawione na człowieka". - Ale decyzje podejmujemy my, konkretni ludzie. Nie jesteśmy anonimowym tłumem. Z naszej wiary wynika, że każdy z nas jest jednostkowy i cenny. Jak uczy papież Franciszek wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Wyzwala nas z poczucia samotności wobec wielkiego świata. I daje nadzieję, że to, co robimy jest ważne i dobre - mówił Kuchciński.
Dodał, że "nie jesteśmy sami i nie kierujemy się wyłącznie indywidualnymi ambicjami". - Mamy rodziny, przyjaciół, żyjemy w naszych małych lokalnych ojczyznach, jesteśmy członkami narodu, Polakami. Żyjemy w naszych pięknych Karpatach po sąsiedzku ze Słowakami, Węgrami, Ukraińcami i chcemy żyć z nimi w przyjaźni. W jednej wspólnej Europie ojczyzn - mówił Kuchciński.
Z kolei nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio w homilii do młodych przypomniał, że życie "naznaczone jest koniecznością wyboru". - Są dwie drogi. Pierwsza to przyjęcia mądrości Ewangelii, ukochanie Jezusa, towarzyszeniu mu i pójcie za nim z pewnością przyniesie Wam radość i szczęście. Jest i druga polegająca na opowiedzeniu się po stronie tego co proponuje zepsuty świat. Na odrzuceniu Dobrej Nowiny o Chrystusie, co jest równoznaczne ze zgubieniem siebie tu i w wieczności - mówił abp Pennacchio.
REKLAMA
XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbywało się pod hasłem "W mocy Bożego Ducha". Młodzi z archidiecezji, ale także ze Słowacji, Ukrainy i Węgier przybyli na zaproszenie metropolity przemyskiego abp. Adama Szala.
paw/
REKLAMA