Rząd ma plan finansowy na lata 2019-22
Rada Ministrów zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2019-2022. którego częścią jest „Program konwergencji. Aktualizacja 2019”. Resort finansów przewiduje w nim, że w 2019 r. PKB wzrośnie o 4 proc., a deficyt wyniesie 1,7 proc. PKB.
2019-04-24, 11:23
Przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia Planu zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu. Dokument zawiera Aktualizację Planu Konwergencji, którą co roku każde państwo unijne musi przesłać do Brukseli do końca kwietnia.
Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP), jak napisano w dokumencie, uchwalany przez Radę Ministrów do końca kwietnia danego roku, stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.
Obejmuje on dwie części: Program konwergencji (APK) oraz określenie celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji. Do końca kwietnia APK zostanie przekazany Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin.
W APK napisano, że w 2018 r. tempo wzrostu PKB przyspieszyło do 5,1 proc. i było najwyższe od 2007 r. Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE i w kolejnych latach pozostanie pod tym względem w czołówce UE, zwłaszcza na tle największych gospodarek.
REKLAMA
W 2019 r. łagodne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego do 4 proc.
W 2019 r. oczekiwane jest stosunkowo łagodne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego do 4 proc. W 2020 r. PKB wzrośnie realnie o 3,7 proc., a w 2021 r. i 2022 r. odpowiednio o 3,4 proc. i 3,3 proc. —czytamy w Programie.
Najmniejszy od wejścia do UE deficyt sektora rządowego i samorządowego
Ministerstwo finansów przypomina, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszył się w 2018 r. do 0,4 proc. PKB, co jest najlepszym wynikiem od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wyjaśniono, że redukcji deficytu sprzyjały działania uszczelniające system podatkowy, jak również dobra sytuacja makroekonomiczna.
Szacuje się, że deficyt strukturalny ukształtował się na poziomie 1,2 proc. PKB, tj. o 0,6 pkt. proc. niższym niż w roku poprzednim. Oznacza to osiągnięcie średniookresowego celu budżetowego (MTO) w akceptowalnym dla Komisji Europejskiej paśmie odchyleń. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB obniżył się z kolei do 48,9 proc. —zaznaczono.
Resort finansów przewiduje, że w 2019 r. saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych będzie ujemne i wyniesie minus 1,7 proc. PKB, zaś w 2020 r. będzie dodatnie w wysokości plus 0,2 proc. PKB.
REKLAMA
Zgodnie z prognozami MF nadwyżka sektora finansów publicznych wzrośnie w 2021 r. do 0,3 proc., ale w kolejnym roku sektor ponownie zanotuje deficyt w wysokości 0,6 proc. PKB.
Zdaniem resortu finansów spodziewana nadwyżka w 2020 r. będzie miała charakter statystyczny. Związane jest to z planowanymi wpływami z tytułu opłat od środków przenoszonych na indywidualne konta emerytalne z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Poza tym na poziom dochodów wpłyną jednorazowe przychody z aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Polska przygotowuje plan finansowy dotyczący skutków Brexitu oraz spowolnienia w gospodarce światowej
REKLAMA
Autorzy dokumentu tłumaczą, że w celu przygotowania Polski na skutki potencjalnych szoków zewnętrznych (Brexit) i oczekiwanego spowolnienia w gospodarce światowej kluczowe jest zapewnienie przestrzeni fiskalnej, która przy zachowaniu długookresowej stabilności finansów publicznych pozwoli na stabilizację wzrostu gospodarczego na bezpiecznym poziomie.
Osiągniecie tego celu zapewnia przestrzeganie reguł fiskalnych, w tym w szczególności stabilizującej reguły wydatkowej, która na mocy ustawy o finansach publicznych wyznacza maksymalny poziom wydatków budżetu państwa, jaki można zaplanować w ustawie budżetowej —czytamy w dokumencie.
Rząd planuje kolejne działania dotyczące polityki społeczno-gospodarczej, w związanych z tzw. nową piątką PiS
Wyjaśniono, że w horyzoncie Programu przewidywane jest wdrożenie istotnych działań w obszarze polityki społeczno-gospodarczej. Obejmują one w szczególności: rozszerzenie programu Rodzina 500 plus na każde dziecko; kontynuację obniżania klina podatkowego; odbudowę połączeń autobusowych. Zaznaczono, że zostały one uwzględnione w scenariuszu makrofiskalnym w Programie.
REKLAMA
Kontynuacja uszczelniania systemu podatkowego
Ministerstwo finansów zapowiada kontynuację uszczelniania systemu podatkowego oraz wprowadzenie nowych rozwiązań po stronie dochodowej i wydatkowej, które umożliwią realizację wskazanych działań przy respektowaniu stabilizującej reguły wydatkowej.
Wskazano na: „uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększanie ściągalności podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz danin środowiskowych; poszerzanie bazy podatkowej i składkowej; zwiększenie efektywności makroekonomicznej klina podatkowego; zmiany systemowe w podatkach, składkach i w zakresie systemu zabezpieczenia emerytalnego; zmiany w świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; priorytetyzację i racjonalizację wydatków w ramach nieprzekraczalnego limitu wydatków stabilizującej reguły wydatkowej”.
Planowane są nowe narzędzia i metody służące uszczelnianiu systemu podatkowego
W APK podano, że obok wprowadzonych już działań służących uszczelnieniu systemu dochodów podatkowych, takich jak m.in. mechanizm podzielonej płatności, JPK, STIR, od 2020 r. planowane są kolejne zmiany o charakterze systemowym takie jak: wprowadzenie „testu przedsiębiorcy”; opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych; uszczelnienie opłaty recyklingowej; indeksacja stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie; wprowadzenie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.
REKLAMA
Poza tym planowane jest ograniczenie klina podatkowego przez zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Mają one polegać na likwidacji podatku PIT dla pracowników do ukończenia 26. roku życia (dla dochodów do wysokości 42 tys. 764 zł), obniżeniu kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników, obniżeniu stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. dla dochodów do wysokości 42 tys. 764 zł.
Dodatkowo zakładane jest uszczelnienie od września 2019 r. danin środowiskowych leżących we właściwości Ministra Środowiska.
REKLAMA
REKLAMA