Michał Dworczyk: musimy teraz wypracować założenia nowego paktu społecznego dot. oświaty

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że po tym, jak do Sejmu trafił dziś rządowy projekt nowelizacji ustawy oświatowej, która umożliwi dopuszczenie do egzaminu pomimo trwającego strajku nauczycieli, temat matur jest - jak ujął - "jakoś zamknięty". Minister dodał, że teraz czas na wypracowanie założeń nowego paktu społecznego dotyczącego oświaty. 

2019-04-24, 21:55

Michał Dworczyk: musimy teraz wypracować założenia nowego paktu społecznego dot. oświaty
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk . Foto: PAP/Tomasz Gzell

Michał Dworczyk w wywiadzie dla TVP Info przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził różne elementy reformy systemu. Jednak dzisiaj - jak mówił minister - "sytuacja jest taka, że musimy wspólnie wypracować założenia nowego paktu społecznego między rządem, nauczycielami, samorządami".

Chodzi o reformę oświaty, która stworzy nowy system. Ma on być efektywny, dbający przede wszystkim o ucznia, ale o również o nauczyciela, o jego godziwe wynagrodzenie, o standard pracy, który należy się nauczycielom, wychowawcom młodzieży.

- Mam nadzieję, że w piątek o 12:00 wszyscy usiądziemy, mimo różnych zapowiedzi niektórych central związkowych, że zjawimy się wszyscy - powiedział szef kancelarii premiera.

Michał Dworczyk podkreślił znaczenie dialogu dla wypracowania rozwiązań, czy kompromisu. Wyraził nadzieję, że wczorajsza zapowiedź Związku Nauczycielstwa Polskiego niewzięcia udziału w obradach Okrągłego Stołu to "chwilowy stan, który minie". Przypomniał, że przed Wielkanocą szef tej centrali, Sławomir Broniarz deklarował, że usiądzie do rozmów.

REKLAMA

- Trzeba sobie jasno powiedzieć - została przekroczona pewna masa krytyczna - to znaczy, że już z tej drogi nie ma odwrotu: my musimy wypracować założenia reformy oświaty - podkreślił szef kancelarii premiera. Dodał, że byłoby dziwne, gdyby dwie największe centrale związkowe same wykluczyły się z przygotowań.

Dyskusja o oświacie ma się rozpocząć w piątek w południe na Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie dotyczyła czterech tematów: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i kształcenia oraz "nowoczesna szkoła".

Oświatowa "Solidarność" poinformowała, że weźmie udział w rozmowach w charakterze obserwatora. Natomiast przedstawiciele ZNP i Forum Związków Zawodowych zapowiedzieli, że się nie pojawią.

TVP Info, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej