"Najpierw był orzeł - symbol wolności". Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
- Spory ideowe o odcień koloru czerwonego na polskich flagach i symbolach toczyły się od początków XX wieku - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Nowak, historyk.
2024-05-02, 06:00
2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi RP. Święto ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Odpowiedzi na pytania, czym są barwy narodowe, flaga i jak się nimi poprawnie posługiwać, zawiera wydany przez MSWiA poradnik "Biało-czerwona". Nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, powinny być umieszczone na barwach narodowych, a nie fladze - informuje.
Zapraszamy do wysłuchania sześciu opowieści o historii naszych symboli i barw narodowych przygotowanych przez prof. Andrzeja Nowaka, autora "Dziejów Polski".
Zdaniem znanego historyka "wszystko zaczęło się od orła…". Dlaczego od orła? Z koroną zamkniętą czy otwartą? Kiedy pojawiła się w naszej historii biało-czerwona flaga? Czerwona, czyli jaka: karmazynowa, amarantowa czy cynobrowa? Z jakimi wydarzeniami są związane szachownica i bandera? Do jakich czasów nawiązuje nasza współczesna symbolika? Posłuchaj!
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
im
REKLAMA