Fundusze Europejskie

Fundusze Europejskie są narzędziem polityki spójności. Jest to swoista rekompensata, którą mniej zamożne państwa Unii Europejskiej otrzymują w zamian za otwarcie swojego rynku dla firm, produktów i usług, pochodzących z państw bardziej zamożnych, bardziej technologicznie rozwiniętych, dysponujących większym kapitałem.

2019-05-01, 12:11

Fundusze Europejskie
Rząd przyjął projekt programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. To 2,5 mld zł.Foto: pixabay

Posłuchaj

Czym są fundusze europejskie, jak są rozdzielane i wykorzystywane, wyjaśnia Tomasz Gibas doradca ekonomiczny w Komisji Europejskiej. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Mamy bardzo szeroką gamą funduszy europejskich począwszy od funduszu spójności, który jest przeznaczony na największe projekty infrastrukturalne.

- Tutaj możemy mówić np. o inwestycjach takich jak autostrady, drogi szybkiego ruchu, czy bardzo dużych  inwestycjach kolejowych, poprzez duże wsparcie dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, a kończąc na mniejszych projektach, które są  realizowane na poziomie lokalnym. Może to być  np. lokalne centrum kultury, czy obiekty sportowe- wyjaśnia Tomasz Gibas doradca ekonomiczny w Komisji Europejskiej.

Środki pochodzące z Funduszy Unijnych są zagospodarowywane między innymi w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Istotnym elementem, który pojawił się niedawno w związku z kryzysem gospodarczym, jest zmiana sposobu udzielania wsparcia. Unia Europejska coraz więcej środków przeznacza i będzie przeznaczała na tzw. instrumenty zwrotne, a nie granty. Dzięki temu małe i średnie przedsiębiorstwa mogą łatwiej dostać kredyty, które są współfinansowane przez budżet unijny, niż granty, czyli pomoc bezzwrotną tak jak to było do tej pory.

REKLAMA

To, co stanowi duże  wyzwanie i na czym będziemy się najbardziej skupiać w nowej wieloletniej perspektywie finansowania, to jest modernizacja sieci kolejowej.

W  przybliżeniu  dotychczasowe transfery unijne to około 150 miliardów euro, natomiast polska składka w tym okresie wyniosła nieco poniżej 50 miliardów. Tym samym w ciągu 15 lat członkostwa Polska otrzymała ponad 100 miliardów euro więcej niż wpłaciła do budżetu unijnego.

Dariusz Kwiatkowski, jk


Logo NBP Logo NBP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej