27 czerwca opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE ws. KRS

27 czerwca rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości ogłosi opinię dotyczącą legalności i niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Kilka tygodni później poznamy orzeczenie Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów. Wątpliwości co do niezawisłości KRS i zgodności z unijnym prawem jej wyboru ma Sąd Najwyższy, który wysłał do Luksemburga pytania w tej sprawie. Przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa uważają, że to wyobrażenia, które nie mają pokrycia w faktach. Dzisiejsza rozprawa poświęcona tej kwestii w unijnym Trybunale Sprawiedliwości trwała 5 godzin.

2019-05-14, 13:50

27 czerwca opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE ws. KRS
Trybunał Sprawiedliwości UE . Foto: twitter.com/EUCourtPress

Posłuchaj

Zakończyła się rozprawa w Trybunale UE ws. KRS. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas rozprawy przedstawiciele KRS mówili o gwarancjach niezależności, o wyborze zgodnie z prawem, natomiast pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego zarzucali upolitycznienie zarówno Krajowej Radzie Sądownictwa, jak i wyłonionej przez nią Izbie Dyscyplinarnej.

Ale padały też wzajemne oskarżenia. Przedstawiciel prokuratora generalnego Tomasz Szafrański mówił o segregowaniu Europejczyków przez Komisję, która podobne rozwiązania do polskich w sądownictwie akceptuje w innych krajach, a w Polsce krytykuje.

- Taka segregacja historycznie źle nam się kojarzy - powiedział. Zwracał się też do sędziów Trybunału Sprawiedliwości, by nie sugerowali się negatywnymi opiniami o Polsce. - To nie jest kraj z mrocznych bajek - mówił.

Negatywnie o reformie wymiaru sprawiedliwości wypowiadała się między innymi prawniczka z Komisji Europejskiej, która mówiła, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa została wybrana niezgodnie z unijnym prawem. A przedstawiciele inicjatywy "Wolne Sądy" nazwali KRS iluzorycznym towarzystwem wzajemnej adoracji.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej