Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć powstańców śląskich w Mysłowicach

Kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstańców śląskich z Mysłowic (Śląskie) i okolic złożył w poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda. To właśnie w Mysłowicach blisko sto lat temu doszło do wydarzeń, które dały impuls do wybuchu I powstania śląskiego. 

2019-05-20, 16:40

Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć powstańców śląskich w Mysłowicach

Prezydent złożył wiązankę białych i czerwonych kwiatów pod tablicą, która w przedsionku mysłowickiego ratusza upamiętnia mieszkańców poległych w trzech powstaniach śląskich. 

"W powstaniach śląskich polegli ku chwale Ojczyzny Powstańcy z Mysłowic i okolicy" - brzmi napis na tablicy z czarnego kamienia. Poniżej umieszczono nazwiska powstańców poległych w trzech kolejnych zrywach – w 1919 r.: 13 osób, w 1920 r.: 2 osób i w 1921 r.: 23 osób. 

Prezydent Duda w poniedziałek składa wizytę w woj. śląskim. Po złożeniu kwiatów przed tablicą, mieszczącą się w Urzędzie Miasta Mysłowice, ma spotkać się z mieszkańcami na rynku. Następnie w Świętochłowicach prezydent złoży kwiaty przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego i zwiedzi Muzeum Powstań Śląskich, gdzie również spotka się z mieszkańcami. 

W tym roku przypada setna rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich, które wybuchło w następstwie masakry przed kopalnią Mysłowice 15 sierpnia 1919 r. Po otwarciu ognia przez oddział Grenzschutzu (niemieckiej straży granicznej) zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec. 

REKLAMA

I powstanie śląskie było – według historycznych opracowań – spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Upadło po 10 dniach, przygotowując jednak grunt do dwóch kolejnych powstań w następnych latach. 

Historyczne znaczenie Śląska

Na Śląsku wrzało już wcześniej. W maju 1919 r. na konferencji w Wersalu zadecydowano, że o przynależności atrakcyjnych gospodarczo terenów Śląska przesądzi plebiscyt. Wobec trudności gospodarczych w regionie pracę przerwało 40 kopalń. Górnicy nie otrzymywali pensji, więc zdecydowali się na strajk generalny. 

Rok później, również w sierpniu, wybuchło drugie powstanie śląskie, a efektem rozpoczętego w kolejnym roku (w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.) trzeciego powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. 

Blisko sto lat później Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Główne obchody setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego mają odbyć się w sierpniu w Mysłowicach. W minioną środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że tegoroczna defilada Wojska Polskiego, organizowana w dniu jego święta – 15 sierpnia – odbędzie się w Katowicach. 

REKLAMA

W ub. tygodniu prezydent Duda przekazał śląskiej delegacji w Warszawie biało-czerwoną flagę państwową. W piątek została ona podniesiona na maszt historycznego Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, gdzie mieszczą się dziś urzędy: wojewódzki i marszałkowski.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej