P. Gliński o zaproszeniu premiera przez A. Dulkiewicz: happening, awantura

- Nagle jakieś zamieszanie, ktoś prowokuje, próbuje robić jakieś happening, awanturę – tak wicepremier Piotr Gliński ocenił zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz do Okrągłego Stołu na Święto Wolności i Solidarności. 

2019-06-03, 16:57

P. Gliński o zaproszeniu premiera przez A. Dulkiewicz: happening, awantura

Powiązany Artykuł

collage 1200.jpg
S. Karczewski o happeningu A. Dulkiewicz: są inne formuły zapraszania

Na porannej konferencji prasowej Dulkiewicz zapowiedziała, że będzie chciała powitać przebywającego w poniedziałek w Gdańsku premiera i zaprosić go do rozmowy przy Okrągłym Stole.

Po zakończeniu konferencji, Dulkiewicz wyszła naprzeciw premierowi, który przechodził z pl. Solidarności do Sali BHP na zorganizowaną przez NSZZ „S” konferencję naukową pt. "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny".

Dzień dobry, panie premierze, witam pana serdecznie w Gdańsku, dziękuję, że jest pan na Święcie Wolności i Solidarności, zapraszam do Okrągłego Stołu - mówiła Dulkiewicz do przechodzącego szefa rządu. - Dziękujemy, mamy tutaj w sali BHP wspaniałą uroczystość dzisiaj - powiedział wówczas Morawiecki, udając się w otoczeniu towarzyszących mu osób przed Pomnik Poległych Stoczniowców i do Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

REKLAMA

Piotr Gliński komentuje 

Wraz z Morawieckim w konferencji poświęconej papieżowi udział wziął także wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który po sesji naukowej odwiedził dwa gdańskie kościoły. W czasie konferencji prasowej przed jednym z nich został zapytany przez dziennikarzy, "czy premier powinien przyjąć zaproszenie prezydent Gdańska do Okrągłego Stołu, ewentualnie zamienić z nią kilka słów?". 

- Każde cywilizowane i kulturalne zaproszenie czy forma współpracy jest oczywiście pożądane. Kulturalne i cywilizowane – powiedział wicepremier.  Dopytywany przez dziennikarza czy to konkretne zaproszenie nie było kulturalne i cywilizowane, premier odpowiedział: "Jeżeli idzie delegacja premiera polskiego składać kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia w Gdańsku, śmierć stoczniowców, i nagle powtaje jakieś zamieszanie, ktoś prowokuje, próbuje robić jakieś happening, awanturę. To nie jest poważne podejście do tych spraw. My jesteśmy zawsze otwarci na dialog. Myśmy z panią prezydent Gdańska rozmawiali: wszystkie nasze propozycje zostały odrzucone, także zostały odrzucone dwukrotne propozycje rozmowy na temat na przykład kwestii Westerplatte – powiedział Gliński. 

Od 1 do 11 czerwca w Gdańsku obydwa się Święto Wolności i Solidarności. Składają się na nie setki wydarzeń, są to spotkania, wykłady, koncerty, wystawy, spektakle. Część imprez ma miejsce przy okrągłym stole, który stanął przed Europejskim Centrum Solidarności. 

4 czerwca w południe przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy. 

REKLAMA

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej