"Rządy Pieniądza": czy Polska gospodarka jest przygotowana na światowe spowolnienie?

Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 byli Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge oraz ekonomista Marek Zuber. Rozmawiano m.in. o finansach i stanie gospodarki Polski w kontekście przyjętego przez rząd projektu przyszłorocznego budżetu.

2019-06-07, 12:30

"Rządy Pieniądza": czy Polska gospodarka jest przygotowana na światowe spowolnienie?

Posłuchaj

Na antenie Polskiego Radia 24 goście audycji "Rządy Pieniądza" Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge oraz ekonomista Marek Zuber rozmawiali o najważniejszych sprawach z dziedziny ekonomii i finansów. Debatę prowadziła Anna Grabowska
+
Dodaj do playlisty

Jak ocenił Marek Zuber - z danych za pierwszy kwartał dotyczących inwestycji wynika, że "wreszcie się one ruszyły". Komentując założenia do przyszłorocznego budżetu dodał, że jeśli chodzi o dane makro, a zwłaszcza PKB (ma wzrosnąć w przyszłym roku o 3,8 proc. - red.) to "są one sensowne".

Zauważył, że I kwartał 2019 r. okazał się lepszy niż przewidywała większość prognoz, co oznacza - dodał ekspert - że zjazd gospodarki "nie będzie taki mocny". Jako jedno z zagrożeń dla Polski wymienił hamowanie gospodarki Niemiec, mimo, że tamtejszy eksport nadal notuje dobre wyniki dzięki sprzedaży do Chin. Wpływ na sytuację w Polsce może mieć, zdaniem rozmówcy, także ewentualne wyhamowanie gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

Według Kazimierza Krupy - założenie, że Polska będzie w przyszłym roku rozwijała się na poziomie 3,8 proc. PKB jest "ostrożne i rozsądnie", w kontekście tego co może wydarzyć się w światowej gospodarce.

Uznał, że obecnie koniunktura na świecie "podtrzymywana jest w sposób sztuczny" i nie sposób przewidzieć, kiedy ta "kreacja" przestanie działać - bowiem, jak dodał obecny wzrost międzynarodowej gospodarki nie jest oparty na zdrowych podstawach. Wynika on - ocenił Krupa - z niskich stóp procentowych i dostępności kapitału na rynku finansowym.

REKLAMA

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej