Rosja wznowiła dostawy do Polski czystej ropy rurociągiem "Przyjaźń"

W niedzielę nad ranem wznowione zostało tłoczenie niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej do systemu przesyłowego PERN - poinformowała w rozmowie z PAP rzecznik PERN Katarzyna Krasińska. Dodała, że spółka stale monitoruje surowiec przychodzący z Białorusi.

2019-06-09, 13:51

Rosja wznowiła dostawy  do Polski czystej ropy rurociągiem "Przyjaźń"
Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa, w której wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych . Foto: pixabay

Posłuchaj

Według agencji Ria Novostii - do Polski rurociągiem Przyjaźń popłynęła czysta ropa. Przedstawiciel rosyjskiego koncernu Transnieft - Igor Demin poinformował, że surowiec dotarł do przepompowni Adamowo Zastawa./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

− W niedzielę nad ranem wznowione zostało tłoczenie niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej do systemu przesyłowego PERN. Spółka wdrożyła mechanizm bieżącej kontroli jakości, tak aby na stałe monitorować przychodzący z Białorusi surowiec"  poinformowała w rozmowie z PAP rzecznik PERN Katarzyna Krasińska.

− Do końca czerwca będzie trwała pierwsza faza pracy systemu. Dostawy ropy naftowej będą realizowane w mniejszym wolumenie – akceptowalnym przez klientów PERN - dodała Krasińska.

Białoruś potwierdza tranzyt dobrej jakościowo ropy do Polski

Białoruski koncern naftowy potwierdził rozpoczęcie tranzytu dobrej jakościowo ropy w kierunku Polski. Stało się to po tym jak z ropociągu "Przyjaźń" wypompowano do Rosji 450 tysięcy ton zanieczyszczonej ropy.

Koncern "Biełnieftiechim" oznajmił, że operator białoruskiego odcinka ropociągu "Przyjaźń" firma "Homieltransnietf Drużba" wykonała czynności techniczne mające na celu wypompowanie zanieczyszczonej rosyjskiej ropy. Chodzi o dwie nitki ropociągu "Przyjaźń" od białoruskiej rafinerii w Mozyrzu do granicy Polski.

Koncern "Biełnieftiechim" informuje, że pozwoliło to wczoraj o godzinie 21 uzyskać dobrą jakościowo ropę w przygranicznej polskiej przepompowni w Adamowie. Po sprawdzeniu jakości postanowiono wznowić tranzyt ropy w kierunku Polski i Niemiec od dziś. Białoruski koncern naftowy informuje, że planuje się przesyłać w zachodnim kierunku 65 tysięcy ton rosyjskiej ropy na dobę. Kolejny etap prac przewiduje wypompowanie zanieczyszczonej ropy z trzeciej nitki gazociągu "Przyjaźń" od Adamowa do białoruskiego Mozyrza.

REKLAMA

Rosjanie zapowiadali wznowienie dostaw 9-10 czeraca

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak oświadczył 7 czerwca br., że "dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca. Wcześniej minister zapowiadał, że dostawy czystego surowca w kierunku Polski rozpoczną się w "najbliższych dniach".

Nowak podkreślił wtedy, że odbiorcom zanieczyszczonej ropy zostanie zaoferowane odszkodowanie, które ma być uzależnione od ilości ropy na ich terytorium. "To, co znajduje się w składach na terytorium Rosji, nie podlega odszkodowaniu, (...) a ta ilość, która została u kupującego - według niej będą proponowane handlowo korzystne warunki, by wynagrodzić część strat poniesionych przez naszych kontrahentów" - powiedział Nowak w wywiadzie dla telewizji Rossija-24.

Minister określił wtedy także jako "praktycznie rozwiązany" problem z zanieczyszczeniem ropy naftowej w rurociągu Przyjaźń. "Na dzisiaj ten problem praktycznie jest rozwiązany. Trwają dostawy ropy odpowiedniej jakości poprzez rurociąg i do portów" - powiedział Nowak w Petersburgu, występując na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym.

Wyjaśnił, że chodzi o dostawy poprzez rurociąg "Przyjaźń" na Słowację, Węgry i do Czech.

W poniedziałek 3. czerwca na spotkaniu w Moskwie producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej, przesyłanej rurociągiem "Przyjaźń" do Polski i Niemiec, potwierdzono ustalenie o wznowieniu dostaw 10 czerwca.

Problem z rosyjska ropą zaczął się 19 kwietnia

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. W surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Tranzyt surowca wstrzymała ukraińska Ukrtransnafta, a później białoruski operator Homeltransnafta oraz polski PERN.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca. O wznowieniu przesyłu ropy przez Ukrtransnaftę w stronę Słowacji i Węgier poinformowano 21 maja.

Od 24 maja rozpoczęło się odpompowywanie zanieczyszczonej ropy rewersem z terytorium Białorusi do Rosji.

Dostawy do Polski wymagały oczyszczenia z zanieczyszczonej ropy odcinka Przyjaźni biegnącego z białoruskiego Mozyrza w kierunku polskiej granicy.

IAR, PAP, jk


NRG, IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej