Będzie można budować w kooperatywie. Nowa propozycja Ministerstwo Rozwoju
W Polsce uruchomiona zostanie możliwość wspólnej budowy mieszkań, tak zwana kooperatywa mieszkaniowa - zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Ministerstwo skierowało już projekt ustawy w tej sprawie do konsultacji międzyresortowych oraz konsultacji społecznych.
2019-06-11, 16:03
Posłuchaj
Kooperatywa mieszkaniowa polega na wspólnym nabyciu gruntu oraz wspólnej budowie budynku, z którego następnie zostaną wydzielone co najmniej 3 gospodarstwa domowe - wyjaśnia Artur Soboń. Nowe rozwiązanie może mieć zastosowanie np. na terenach miejskich o nieregularnej budowie, które normalnie byłby trudne do sprzedania deweloperowi na cele mieszkaniowe.
Taniej i szybciej
Według wiceministra inwestycji i rozwoju, proponowane rozwiązanie ma umożliwić tańszą i szybszą budowę mieszkań w Polsce.
- Taka inwestycja będzie tańsza o 20-30 procent, ze względu na cenę gruntu, ale przede wszystkim na współpracę członków kooperatywy, poświęcony przez nich czas, a także - koniec końców - przez brak marży, którą pobiera deweloper - mówi Artur Soboń.
REKLAMA
Wszystko na swój koszt
Kooperatywa mieszkaniowa zakłada tylko inwestycje mającą na celu wybudowanie mieszkań. W tym momencie nie jest przewidziane wsparcie finansowe ze strony rządu. Wspólnicy będą musieli ponieść 100% kosztów zakupu gruntu oraz kosztów budowy.
Projekt zakłada spłatę gruntu w maksymalnie 20 rocznych opłatach. Po zakończeniu inwestycji wspólnicy będą musieli mieszkać w danym lokalu co najmniej 10 lat, dopiero po upływie tego czasu będzie możliwa sprzedaż mieszkania.
Projekt po konsultacjach trafi do akceptacji rady ministrów, następnie - prawdopodobnie jesienią - trafi pod obrady Sejmu.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md
REKLAMA
Polecane
REKLAMA