Światowe media o Fort Trump: nagroda dla Polski za wydatki na obronność i policzek dla Niemiec

Media w Stanach Zjednoczonych szeroko komentują decyzję prezydenta Donalda Trumpa o skierowaniu do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy. "Trump wprost mówił, że jego celem jest wzmocnienie Polski, a ukaranie jej sąsiada i sojusznika z NATO, jakim są Niemcy" - pisze "Washington Post". 

2019-06-13, 15:39

Światowe media o Fort Trump: nagroda dla Polski za wydatki na obronność i policzek dla Niemiec

Posłuchaj

Relacjonując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, amerykańska prasa zwraca tez uwagę na decyzję polskich władz o zakupie myśliwców F-35. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dziennik "Washington Times" ocenia, że decyzja o skierowaniu do Polski dodatkowych sił wzmacnia relacje polsko-amerykańskie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Gazeta zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Trumpa, w której zasugerował on, że dodatkowe wojska mogą pochodzić z Niemiec.

"Ukaranie Niemiec"

"Wall Street Journal" przypomina, że Polska wypełnia swoje zobowiązania w ramach NATO, wydając na obronność 2 proc. PKB, podczas gdy Niemcy tylko 1,2 proc. Tłumaczy też, że wielu Polaków uważa Stany Zjednoczone za jedyne państwo, które może ochronić ich kraj przez Moskwą.

"Trump wprost mówił, że jego celem jest wzmocnienie Polski, a ukaranie jej sąsiada i sojusznika z NATO, jakim są Niemcy" - pisze "Washington Post". Dziennik "New York Times" ocenia, że prezydent Donald Trump okazał jednoznaczne poparcie dla Andrzeja Dudy, którego gazeta określa mianem nacjonalistycznego prezydenta. Nowojorski dziennik przedstawia decyzję o wysłaniu do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy jako odpowiedź na "awanturnictwo" Rosji. Gazeta zwraca uwagę, że Donald Trump nie spełnił na razie polskiego postulatu stałej bazy. "New York Times" pisze jednak, że kwestia ta jest nadal dyskutowana.

Nagroda za wydatki na obronę

Również media w Hiszpanii i Portugalii poświęcają w czwartek dużo miejsca deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa o planowanym zwiększeniu liczebności sił amerykańskich w Polsce. Oceniają, że zapowiedź ta jest nagrodą za duże wydatki Warszawy na obronę. 

REKLAMA

Hiszpańska telewizja TVE odnotowuje, że Polska, wydając na obronność ponad 2 proc. swojego PKB należy pod tym względem do czołówki państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Zarówno publiczny kanał telewizji hiszpańskiej, jak i miejscowa prasa wskazują na liczne wcześniejsze wypowiedzi Trumpa dotyczące Polski oraz innych państw Grupy Wyszehradzkiej. Przypominają m.in. o przychylnych słowach amerykańskiego prezydenta pod adresem Węgier podczas majowej wizyty premiera tego kraju Viktora Orbana w Waszyngtonie. 

"Policzek dla Niemiec"

Wydawana w Barcelonie "La Vanguardia" pisze, że polski projekt Fort Trump "zaczyna przynosić swoje owoce", a deklarację prezydenta USA wysłania dodatkowych wojsk nad Wisłę określa mianem "politycznej nagrody" dla Warszawy za wydatki na armię. Gazeta odnotowuje, że w 2020 roku mają one sięgnąć 2,2 proc. polskiego PKB. 

Hiszpański dziennik ocenia, że zapowiedź Trumpa militarnego wzmocnienia Polski siłami USA jest też "policzkiem dla Niemiec". 

REKLAMA

"Berlin wydaje na obronę tylko 1 proc. swojego PKB i jest krytykowany przez Trumpa. Ten twierdzi, że choć w Niemczech stacjonuje 52 tys. amerykańskich żołnierzy, to kraj ten nie robi tego, co powinien" - napisała "La Vanguardia". 

Z kolei lizboński tygodnik "Expresso" postrzega zapowiedź wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji oraz efekt długotrwałych nacisków strony polskiej na większe zaangażowanie militarne USA w tej części Europy. 

Na polskie zabiegi wokół budowy Fort Trump wskazuje też portugalska telewizja SIC. "Warszawa od kilku miesięcy nalegała na Biały Dom, aby ten zgodził się na uruchomienie stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Inicjatywa ta staje się teraz faktem" - ocenił SIC. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej