W Sejmie prace nad ustawą antylichwiarską. Limit opłat za udzielenie pożyczki

Skuteczniejsze przeciwdziałanie lichwie i rekompensaty dla firm z branż energochłonnych - to cele projektów, które znalazły się w porządku dzisiejszego posiedzenia rządu. Początek obrad Rady Ministrów o godz. 10. 

2019-06-18, 07:00

W Sejmie prace nad ustawą antylichwiarską. Limit opłat za udzielenie pożyczki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Fotokon

Projekt ustawy, zwanej przez resort sprawiedliwości antylichwiarską, przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto udzielając pożyczki, żąda zapłaty kosztów dodatkowych lub odsetek dwukrotnie wyższych niż maksymalne. 

W myśl propozycji ministerstwa niedopuszczalne będzie też żądanie przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. To rozwiązanie skrytykowała jednak działająca przy premierze Rada Legislacyjna jako kwestionujące zasadę swobody umów. 

Limit dodatkowych opłat w przypadku chwilówek i zakupów ratalnych wyniesie 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Ten pułap ma być jeszcze niższy w przypadku krótszych terminów pożyczek. 

- Ministrowi Ziobro na pewno zależy, by sprawę w tej kadencji można było zakończyć - tak o projekcie mówił kilka dni temu w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 

REKLAMA

Ponadto rząd zajmie się projektem wprowadzającym rekompensaty dla około 300 firm z branż energochłonnych. Na wsparcie przewidziano blisko 900 mln zł rocznie. Zapowiadane rekompensaty mają dotyczyć kosztów uprawnień do emisji CO2. Pierwsze wypłaty - za ten rok - nastąpią w 2020 roku.

Według resortu przedsiębiorczości i technologii finansowe zadośćuczynienie pomoże utrzymać polskiemu przemysłowi energochłonnemu pozycję w konkurencji z zagranicą. Ma to też umożliwić zachowanie ok. 1,3 mln miejsc pracy. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej