Jarosław Guzy: Niemcy irytują polskie aspiracje zagraniczne

- Rosję i Niemcy łączy kult siły, dlatego Niemcy irytuje, że Polska chce mieć relacje z kimkolwiek ważnym - mówił w "Kontrapunkcie" Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy, kierownik Redakcji Zagranicznej PAP. Gościem audycji był także prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. 

2019-06-18, 21:58

Jarosław Guzy: Niemcy irytują polskie aspiracje zagraniczne

Posłuchaj

18.06.19. "Kontrapunkt" o polsko-amerykańskim porozumieniu w kontekście Unii Europejskiej ("Kontrapunkt"/ Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o sytuacji geopolitycznej Polski w kontekście wykładu, jaki polski szef MSZ wygłosił na Uniwersytecie Humboldta. - Jedynie potęga militarna USA może stanowić właściwe odstraszanie i ewentualne obronę przed agresywną polityką Rosji. Bez tego, z Unią Europejską Rosja nie będzie się liczyć, biorąc pod uwagę jej siłę militarną - mówił Jacek Czaputowicz.

Powiązany Artykuł

Jerzy Targalski k1200.jpg
Dr Jerzy Targalski: sojusz z USA wzmacnia naszą pozycję wobec Niemiec

Pogląd Polski "do pewnego stopnia" podzielany w Niemczech

Zdaniem Jarosława Guzego, polski pogląd jest do pewnego stopnia podzielany w zachodnich krajach Unii Europejskiej. - Nawet Niemcy mają tego świadomość, kiedy mówi się o ostatecznym gwarancie, jakim jest broń nuklearna - przekonywał gość Polskiego Radia 24. 

Szef Redakcji Zagranicznej PAP zwrócił jednak uwagę, że "Niemcy inaczej widzą swoje bezpieczeństwo". - Wolą opierać się na wspólnych siłach francusko-niemieckich - zaznaczył. 

Prof. Piotr Grochmalski zgodził się, że Europa cierpi na "europocentryzm". - Zimna wojna pokazała, że USA globalnie patrzą na kwestie swojego bezpieczeństwa. - Jedynie Amerykanie mają potencjał, jaki może powstrzymać Rosję przed wjechaniem do Europy. Rosjanie mają potencjał mentalny, filozofię, determinującą użycie siły. 

REKLAMA

WSPÓLNA DEKLARACJA O WSPÓŁPRACY OBRONNEJ: CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Powiązany Artykuł

ad12.jpg
[NASZ WYWIAD]: Prezydent: obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter trwały

Zbliżenie Polski z USA, a Niemcy i Francja

Jarosław Guzy, pytany, czy zbliżenie Polski do USA może nie spodobać się Niemcom i Francji, odparł, że "w Europie są zupełnie inne perspektywy i podejście".  - Po wejściu Polski do NATO Niemcy poczuli się bezpieczni. W myśleniu niemieckim, kraje wschodniej flanki NATO są marginalizowane - mówił. - Europa ekonomicznie jest graczem światowej potęgi, ale brakuje jej myślenia strategicznego, oraz śmiałości do wygenerowania siły - dodał Jarosław Guzy. 

- Ktoś, kto patrzy na Niemcy i ich kulturę polityczną przenikliwie, widzi coś, co łączy je z Rosją - kult siły. Rosja jest silna militarnie, Niemcy - ekonomicznie. W obu krajach panuje przekonanie, że "silny może więcej". Niemcy chcą urządzić Europę po swojemu i irytuje ich jakikolwiek głos krajów takich, jak Polska. My nie mamy prawa zgłaszać aspiracji - mówił Jarosław Guzy. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

REKLAMA

***

"Kontrapunkt" prowadził Paweł Lekki

Gośćmi byli: prof. Piotr Grochmalski (Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej), oraz Jarosław Guzy (kierownik Redakcji Zagranicznej Polskiej Agencji Prasowej)

Data emisji: 18.06.19

REKLAMA

Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej