Piotr Andrzejewski: najtrudniejszy był pierwszy proces stanu wojennego

- Zanim wszedł w życie dekret o stanie wojennym, czołgi już wjeżdżały do fabryk i broniłem wtedy działaczy Solidarności. Spotkała mnie wtedy pierwsza dyscyplinarka - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski.

2019-06-21, 22:00

Piotr Andrzejewski: najtrudniejszy był pierwszy proces stanu wojennego
Piotr Andrzejewski . Foto: PR24

Posłuchaj

Nieznani znani 21.06.2019
+
Dodaj do playlisty

Piotr Łukasz Andrzejewski urodził się 2 stycznia 1942 roku w Warszawie. Andrzejewski, to polski polityk, adwokat, działacz opozycji demokratycznej w PRL, senator I, II, III, IV, VI i VII kadencji, członek Trybunału Stanu od 2011. Współpracował z opozycją demokratyczną. W 1980 został pierwszym konsultantem prawnym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z siedzibą w Hucie Katowice, był też jako pełnomocnik MKS autorem pierwszego wniosku o rejestrację NSZZ "Solidarność" w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.

- Najtrudniejszy był pierwszy proces stanu wojennego, a groziła nawet kara śmierci. Zanim wszedł w życie dekret o stanie wojennym, czołgi już wjeżdżały do fabryk i broniłem wtedy działaczy Solidarności, a już 14 grudnia byli w więzieniu. Spotkała mnie wtedy pierwsza dyscyplinarka - mówił Piotr Andrzejewski.

Gość PR 24 przyznał, że "adwokaci wtedy byli solidarni". - Usiłowano złamać adwokaturę, która próbowała wtedy się bronić. Obecnie musimy iść drogą Jana Pawła II, w przeciwnym razie pójdziemy drogą rozkładu i przyjdzie w to miejsce islam - dodał rozmówca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/dn

------------------------------------

Data emisji: 21.06.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 21.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej