Będzie odpowiedź NATO na wyjście Rosji z traktatu INF. Jens Stoltenberg przedstawił scenariusze
Nowe ćwiczenia wojskowe, obserwacja wywiadowcza oraz działania rozpoznawcze - tak NATO zamierza odpowiedzieć na wyjście Rosji z traktatu INF. Decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie obrony krajów Sojuszu na posiedzeniu w Brukseli. Politycy wezwali Moskwę, by ta z powrotem zastosowała się do porozumienia o zakazie rozmieszczania pocisków rakietowych średniego zasięgu.
2019-06-26, 21:23
Posłuchaj
NATO odpowie na wyjście Rosji z INF. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Traktat INF został podpisany 32 lata temu przez Stany Zjednoczone i ZSRR i miał doprowadzić do rozbrojenia pomiędzy oboma mocarstwami. Jednak w ostatnich latach Rosja ponownie rozmieściła rakiety średniego zasięgu, w tym pociski SSC-8 niedaleko granicy z Polską. Mogą one dosięgnąć większości krajów Europy.
Stany Zjednoczone zagroziły wycofaniem się z porozumienia i dały Rosji czas do 2 sierpnia na ponowne zastosowanie się do traktatu. Ministrowie obrony NATO ustalili dzisiaj, że jeśli to nie nastąpi, to Sojusz odpowie na działania Rosji. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podał w Brukseli kilka możliwych scenariuszy. - Ministrowie rozważyli potencjalne środki w gestii NATO takie jak program ćwiczeń oraz działania wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze. Przyjrzymy się także bliżej naszej obronie powietrznej i rakietowej oraz zdolnościom konwencjonalnym. Nasze odstraszanie nuklearne będzie bezpieczne i skuteczne - mówił Jens Stoltenberg.
PolskieRadio24.pl
Szczegóły działań NATO nieznane
Szczegóły ewentualnych działań NATO nie są na razie znane i nie wiadomo, czy po 2 sierpnia zostaną przedstawione opinii publicznej. Szef Sojuszu zapewnił jedynie, że NATO nie rozmieści w Europie nowych pocisków, bo nie chce działać takimi samymi metodami jak Moskwa.
REKLAMA
Jens Stoltenberg podkreślił, że działania NATO mają jedynie charakter obronny i po raz kolejny zaapelował do Rosji, aby wróciła do przestrzegania zapisów INF. - Rosja ma prosty wybór - powrót do respektowania traktatu i podtrzymanie nuklearnych zobowiązań albo kontynuacja nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego zachowania i wzięcie całej odpowiedzialności za upadek tego traktatu - dodał Jens Stoltenberg. W przyszłym tygodniu sprawę mają omawiać ambasadorowie krajów członkowskich NATO oraz Rosji na spotkaniu w Brukseli.
Z kolei dzisiaj wyższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF. Moskwa twierdzi, że to Amerykanie jako pierwsi dopuścili się pogwałcenia porozumienia.
Polskę na spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli reprezentuje minister Mariusz Błaszczak.
koz
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
76h