Senat USA za wzmocnieniem sił amerykańskich w Polsce. Podziękowanie polskiej ambasady
Ambasada RP w Waszyngtonie podziękowała w piątek na Twitterze Senatowi USA za postulat, że Stany Zjednoczone powinny wzmocnić stałą obecność swych sił zbrojnych w Polsce. Znalazło to wyraz w przyjętej przez wyższą izbę Kongresu ustawie.
2019-06-28, 22:21
Posłuchaj
"Dziękujemy Senatowi USA za przyznanie, że »Polska ma kluczowe znaczenie dla odstraszania, obrony i pokonywania rosyjskiej agresji wobec sojuszników NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, a USA powinny zwiększyć stałą obecność swoich sił w Polsce«" - głosi tweet polskiej placówki dyplomatycznej.
"Rzeczpospolita Polska ma kluczowe znaczenie"
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej
Amerykańscy senatorzy przyjęli w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o przeznaczeniu 750 mld dolarów na wydatki obronne w przyszłym roku. W odniesieniu do Polski w dokumencie stwierdza się m.in., że "strategia obrony narodowej z 2018 r. określa długoterminową rywalizację strategiczną z Federacją Rosyjską jako główny priorytet Departamentu Obrony, co wymaga zwiększonych i trwałych inwestycji".
Jak napisano w ustawie, mimo znacznego postępu w ramach europejskiej inicjatywy odstraszania liczebność sił zbrojnych USA nie jest jeszcze wystarczająca do wsparcia strategii obrony narodowej.
REKLAMA
"Ze względu na położenie geostrategiczne i możliwości sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeczpospolita Polska ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania, obrony i pokonania rosyjskiej agresji wobec sojuszników Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowej i Wschodniej" - głosi ustawa.
USA zwiększą stałą obecność swoich sił zbrojnych w Polsce
Zgodnie z przyjętym dokumentem "USA powinny zwiększyć stałą obecność swoich sił zbrojnych w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym kluczowe jednostki wspomagające walkę, jak i elementy dowództwa bojowego, by wzmocnić odstraszanie wobec rosyjskiej agresji oraz zmniejszyć ryzyko konieczności realizacji planów awaryjnych Departamentu Obrony".
Według niezależnego portalu Defense News ustawa została przyjęta stosunkiem 86 do 8 głosów. Przeforsowano ją mimo obiekcji Demokratów w Kongresie m.in. co do wielkości wydatków, rozszerzenia arsenału nuklearnego USA oraz braku kontroli nad strategią prezydenta Donalda Trumpa.
bb
REKLAMA
REKLAMA