Krzysztof Karnkowski o Korei Północnej: ludność cywilna jest tam na straconej pozycji.
- Wszystkie rozmowy dotyczące Korei Północnej ograniczają się do tematów broni nuklearnej. Liczą się kwestie militarne, a zniknęły tematy dotyczące praw człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, socjolog i publicysta ("Gazeta Polska Codziennie").
2019-07-02, 11:00
Posłuchaj
Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chciałby wkrótce ponownie spotkać się z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. - To było wspaniałe spotkanie - powiedział prezydent USA o niedzielnych rozmowach w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Prezydent USA Donald Trump nie krył zadowolenia z rozmów z prezydentem Korei Północnej, Kim Dzong Unem. "Wyglądał bardzo dobrze i zdrowo. Mam nadzieję na kolejne spotkanie niebawem" - napisał Donald Trump na Twitterze.
Temat relacji między USA, a reżimem Korei Północne trafił ostatnio na pierwsze strony gazet i zainteresował wielu uczestników debaty publicznej. Krzysztof Karnkowski mówił o codziennym życiu w Korei Północnej, panującym tam reżimie oraz o totalitarnym przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unie. - Wszystkie rozmowy ograniczają się do tematów broni nuklearnej. Liczą się kwestie militarne, a zniknęły tematy dot. praw człowieka - powiedział Krzysztof Karnkowski. - Nic nie wiemy o żadnej liberalizacji reżimu w Korei Północnej. Mamy bardzo małą wiedzę. Mamy do czynienia z państwem restrykcyjnym, ale raczej nie jest gorzej niż było za poprzedników Kim Dzong Una - dodał.
W audycji o codziennym życiu mieszkańców Korei Północnej, licznych ograniczeniach i powszechnie panującej biedzie. Skąd się bierze? - W Korei Północnej wszystkie zasoby idą wyłącznie na potrzeby wojska. Ludność cywilna jest na straconej pozycji - relacjonował Krzysztof Karnkowski.
W trakcie niedzielnego spotkania w strefie zdemilitaryzowanej Trump i Kim uzgodnili, że USA i Korea Północna powołają zespoły, które w ciągu 2-3 tygodni zaczną negocjacje ws. szczegółów. Trump zastrzegł, że amerykańskie sankcje przeciwko Korei Północnej pozostaną w mocy. Było to trzecie spotkanie Trumpa z Kimem w ciągu nieco ponad roku oraz pierwszy raz w historii, kiedy przywódcy USA i Korei Północnej spotkali się w strefie zdemilitaryzowanej. Dwustronne negocjacje nuklearne załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Trumpa i Kima w stolicy Wietnamu, Hanoi. Waszyngton domaga się "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" komunistycznej Korei Północnej, a Pjongjang naciska na zniesienie nałożonych na niego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji gospodarczych.
REKLAMA
Więcej o realiach życia w Korei Północnej, w nagraniu.
***
Gospodarzem audycji był Michał Rachoń.
Data emisji: 02.07.2019
Godzina emisji: 09.33
REKLAMA
PR24/tb
Polecane
REKLAMA