Wiceminister Jarosław Zieliński: w Suwałkach muszą być odpowiednie siły obronne

Stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę w Suwałkach, w rejonie przesmyku suwalskiego. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podkreślił, że właśnie w tej części Polski jest wielu chętnych do służby wojskowej.

2019-07-07, 21:44

Wiceminister Jarosław Zieliński: w Suwałkach muszą być odpowiednie siły obronne
Przysięga wojskowa Terytorialsów. Foto: terytorialsi.wp.mil.pl

Przysięga ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się na Placu Józefa Piłsudskiego. To trzecia przysięga w tym miejscu. Z "terytorialsami" przysięgę złożyło także trzydziestu żołnierzy rezerwy, którzy skończyli szkolenie wyrównawcze. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz rodziny żołnierzy.

- Dzisiejsza przysięga ma szczególny charakter. Kiedy patrzę na moich nowych żołnierzy jestem pod wrażeniem świadectwa patriotyzmu wśród tak wielu młodych ludzi - powiedział do żołnierzy dowódca PBOT płk Sławomir Kocanowski.

Dodał, że wielu z nich to uczniowie szkół średnich. 68 proc. nowych żołnierzy jest w wieku od 18 do 24 lat. Najstarszy, który złożył przysięgę miał 48 lat.


Powiązany Artykuł

wojsko free wojsko polskie free 1200.jpg
"Wakacje z WOT", czyli letnia przygoda z wojskowym rygorem

"Wszyscy chcemy pokoju, ale wojsko musi być zawsze gotowe do obrony niepodległości"

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński chwalił nowych żołnierzy za odwagę i decyzję, że chcą bronić swojej ojczyzny.

- Żołnierze złożyli przysięgę, która zobowiązuje, wyznacza drogę życia. Dziękuję, że podjęliście decyzję, by stać się żołnierzami Wojska Polskiego, by współtworzyć ten ważny dla naszej ojczyzny piąty rodzaj sił zbrojnych, że chcecie służyć Polsce i jesteście gotowi walczyć, gdyby zaszła taka potrzeba - powiedział wiceminister.

Wiceszef MSWiA dodał, że wszyscy chcemy pokoju, ale wojsko musi być zawsze gotowe do obrony niepodległości. - Chcemy, żeby Polska była suwerenna, wolna i bezpieczna, ale żeby tak było dzisiaj i w przyszłości, musimy mieć własną siłę obronną i dobre sojusze - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock polskie wojsko 1200.jpg
Grupa żołnierzy WOT będzie wspierać zlot harcerzy w USA

"Armia jest coraz nowocześniejsza, silniejsza i liczniejsza"

Wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił, że mamy coraz nowocześniejszą, silniejszą i coraz liczniejszą armię, jesteśmy w NATO, ale nie zapewni to bezpieczeństwa, jeśli wśród Polaków nie będzie postawy obywatelskiej i patriotyzmu. Dodał, że właśnie na Suwalszczyźnie i na Podlasiu jest wiele takich osób, które zdecydowały się wstąpić do służby wojskowej.

- Może przyjść taka chwila, kiedy te słowa przysięgi, którą przed chwilą złożyliście, będziecie musieli zaświadczyć swoim życiem, swoim czynem - powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister przypomniał, że jesienią ubiegłego roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję i ogłosił w Suwałkach przywrócenie w tym mieście pułku Wojska Polskiego, który został zlikwidowany osiem lat temu. Według Jarosława Zielińskiego, niedługo MON zacznie realizować to przedsięwzięcie.

- Musimy mieć wojsko w Suwałkach. Tutaj mamy przecież przesmyk suwalski, on jest przez dowództwo NATO definiowany jako miejsce szczególnego zagrożenia i choćby dlatego tutaj muszą być odpowiednie siły obronne - przekonywał.

Powiązany Artykuł

Siarkowska_1200_pr24.jpg
Anna Siarkowska: Wojska Obrony Terytorialnej zdały egzamin

Potencjalnie najbardziej zapalny punkt w Europie

Przesmyk suwalski lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA, region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 r.

Według informacji 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, służy w niej już ponad 2 tys. żołnierzy.

REKLAMA

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej