Prof. Michał Kleiber: dostrzegam rosnącą krytykę pod adresem funkcjonowania dzisiejszej UE
- Unia Europejska ma problem. Pojawiają się decyzje, które zadziwiają całą Europę. Niezależnie od ocen Ursula von der Leyen jest to osoba, która może doprowadzić do zmian w zachowaniu Komisji Europejskiej. Trzeba popierać tę kandydaturę – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber.
2019-07-09, 14:00
Posłuchaj
Kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kontynuuje spotkania w Europarlamencie i zabiega o poparcie. W przyszłym tygodniu, 16 lipca, europosłowie zdecydują w głosowaniu czy akceptują tę kandydaturę. Urusula von der Leyen potrzebuje poparcia minimum 376 europosłów. Trzy największe grupy - chadecy, socjaliści i centryści, czyli dawni liberałowie plus macroniści, którzy tworzą proeuropejską koalicję, mają 444 głosy. Jednak część socjalistów już zapowiedziała, że nie poprze tej kandydatury. Centrolewica do końca obstawała bowiem przy systemie tak zwanych kandydatów wiodących i jej kandydatem na stanowisko przewodniczącego Komisji był Frans Timmermans. Ten jednak przepadł z powodu sprzeciwu krajów Grupy Wyszehradzkiej i Włoch, oraz polityków centroprawiadwicy.
Jeśli Ursula von der Leyen uzyska większość, przystąpi do tworzenia swojego kolegium, choć nieformalne rozmowy o tym, któremu krajowi przypadnie jaka teka zaczęły się już na szczycie. Po skompletowaniu - we współpracy z państwami członkowskimi - Komisji cały ten skład będzie musiał znowu zostać zatwierdzony przez PE.
Zdaniem prof. Michała Kleibera należy popierać kandydaturę Ursuli von der Leyen - Niezależnie od ocen Ursula von der Leyen jest to osoba, która może doprowadzić do zmian w zachowaniu Komisji Europejskiej. Trzeba popierać tę kandydaturę, ale nie wiadomo, czy ona przejdzie – podkreślił prof. Michał Kleiber.
Gość Polskiego Radia 24 mówił o ważnym i interesującym czasie, który czeka Unię Europejską. - Wspólnotowość europejską należy rozumieć inaczej niż dotychczas. Trzeba o tym mówić i nadać temu racjonalny charakter. Trzeba o tym mówić, bo inaczej stoimy przed kolosalnym zagrożeniem dla przyszłości UE - przekonywał.
REKLAMA
Prof. Michał Kleiber powołując się na swoje liczne międzynarodowe kontakty stwierdził, że "dostrzega bardzo wyraźnie rosnącą krytykę pod adresem funkcjonowania dzisiejszej UE". - Im szybciej Unia zrozumie, o co chodzi krytykom, tym dla Wspólnoty Europejskiej lepiej. Unia musi istnieć nadal, ale powinna być atrakcyjna dla nas wszystkich. To zadanie stoi przed nami - podsumował prof. Michał Kleiber.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/tb/ PAP/IAR
REKLAMA
--------------------
Data emisji: 09.07.2019
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA