Nabór sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Obwieszczenie prezydenta
Obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o sześciu wolnych stanowiskach sędziego w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostało opublikowane w czwartek w Monitorze Polskim. Jak czytamy w publikacji, "liczba wolnych stanowisk sędziego Sądu Najwyższego przewidzianych do objęcia w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wynosi 6".
2019-07-11, 20:27
Zgodnie z ustawą o SN "każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę Krajowej Radzie Sądownictwa w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia".
Powiązany Artykuł
![komisja europejska 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b6ae8e74-8bf9-4511-b3bb-fef0deefaaf9.jpg)
KE o orzeczeniu Trybunału ws. ustawy o SN: ważny werdykt
O tym, że takie obwieszczenie prezydenta oczekuje na publikację, informował w poniedziałek Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.
Do objęcia były 44 wakaty
Izba Dyscyplinarna SN - podobnie jak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - została utworzona na mocy nowej ustawy o SN obowiązującej od kwietnia zeszłego roku. W końcu czerwca ub.r. w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Do objęcia były 44 wakaty, w tym 16 w nowej Izbie Dyscyplinarnej.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Paweł Mucha: zaprzysiężenie sędziów SN będzie realizacją przepisów prawa
REKLAMA
Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło wtedy prawie 100 kandydatur, niektóre zostały później wycofane. Zespół Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał latem ub.r. 63 osoby. W sierpniu zeszłego roku Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie na sędziów Izby Dyscyplinarnej 12 spośród tych kandydatów.
"Chodzi o dopełnienie Izby Dyscyplinarnej"
Powiązany Artykuł
![Trybunał Sprawiedliwości UE](http://static.prsa.pl/images/5de5fb8a-35e2-4af2-bda4-b6c1c1384f72.jpg)
TSUE: przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE
We wrześniu 2018 r. prezydent Andrzej Duda powołał spośród tej dwunastki 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej. Byli to: prokurator Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek, pracownik naukowy Jan Majchrowski, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Piotr Niedzielak, radca prawny Tomasz Przesławski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Adam Roch, radca prawny Adam Tomczyński, prokurator Prokuratury Krajowej Ryszard Witkowski, prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Wygoda, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Konrad Wytrykowski oraz prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Paweł Zubert. Z kolei w lutym br. prezydent powołał sędziego Przesławskiego na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej.
Po poprzednim naborze sześć stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej SN pozostaje nieobsadzonych. - Chodzi o dopełnienie Izby Dyscyplinarnej. Projekt tego obwieszczenia trafił wcześniej do zaopiniowania przez prezesa Izby Dyscyplinarnej - mówił w poniedziałek Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.
bb
REKLAMA
REKLAMA