Komisja ds. VAT nie przesłucha we wtorek Donalda Tuska. "Jest bardzo zajęty"

Nie dojdzie do ponownego przesłuchania byłego premiera Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT. W poniedziałek jego pełnomocnik prawny Roman Giertych opublikował w internecie treść pisma wysłanego do sekretariatu komisji. Prosząc o usprawiedliwienie nieobecności, prawnik przypominał o wcześniejszych planach swojego klienta. Chodziło o umówione spotkania z ambasadorami oraz przygotowania do szczytu UE-Kanada.

2019-07-16, 06:15

Komisja ds. VAT nie przesłucha we wtorek Donalda Tuska. "Jest bardzo zajęty"
Donald Tusk. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Wiceszef komisji śledczej Kazimierz Smoliński (PiS) o przesłuchaniu Donalda Tuska (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Odwołano wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji do spraw wyłudzeń VAT - poinformował na Twitterze przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS). "W związku z zapowiedzianym niestawiennictwem Donalda Tuska i dostarczeniem usprawiedliwienia posiedzenie komisji VAT zostało odwołane" - napisał poseł.

Wcześniej, również za pośrednictwem Twittera, adwokat Donalda Tuska Roman Giertych poinformował o złożeniu w jego imieniu wniosku o usprawiedliwienie nieobecności byłego premiera na posiedzeniu komisji.

"W imieniu PDT złożyłem wniosek o usprawiedliwienie jego jutrzejszej nieobecności na posiedzeniu Komisji ds. VAT, gdzie miało się odbyć dokończenie przesłuchania świadka. Tak jak już przed ostatnim przesłuchaniem sygnalizowałem Komisji w końcówce kadencji PDT jest b. zajęty" - napisał Roman Giertych.

REKLAMA

Donalda Tuska komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT i akcyzy po raz pierwszy wezwała w charakterze świadka 29 maja. Wówczas o jego nieobecności, w dniu planowanego przesłuchania, informował osobiście w Sejmie Roman Giertych. Niecałe trzy tygodnie później - 17 czerwca - Donald Tusk odpowiadał na pytania posłów przez pięć godzin i wtedy ustalono, że ma dojść do dokończenia prac ze świadkiem.

Inne podejście

Wiceszef komisji śledczej Kazimierz Smoliński z PiS liczy, że mimo wtorkowej absencji były szef rządu pojawi się jeszcze w Sejmie w charakterze świadka.

- Jeśli udałoby się ustalić z pełnomocnikiem inny termin - a było zapewnienie, że były premier będzie do naszej dyspozycji - to ja bym chętnie jeszcze przesłuchiwał. Ostatnio zgodziliśmy się na krótsze przesłuchanie szefa Rady Europejskiej, a teraz widzimy, że jego podejście już jest inne - podkreślił polityk.

REKLAMA

Nie dokończą przesłuchania?

- Mimo woli komisji kolejnego terminu na dokończenie przesłuchania Donalda Tuska prawdopodobnie nie będzie - zapowiedział Marcin Horała. Przypomniał, że trwający tydzień jest ostatnim poświęconym na pracę ze świadkami.

- To by było niezwykle trudne i kłopotliwe. Przypomnę, że w przeszłości komisje śledcze miały nawet pół roku na napisanie raportu po zakończeniu ostatnich przesłuchań świadków. My będziemy mieli miesiąc, trzeba zakończyć prace przed końcem kadencji. Muszę przyznać, że już teraz ta cała sprawa jest dobrze zbadana, prawie wszystkie wątki zamknęliśmy. Będzie można sporządzać raport - zaznaczył.

Posłowie na środę zaplanowali przesłuchanie szefa Związku Zawodowego Celnicy PL - Sławomira Siwego.

Kilkudziesięciu świadków

Do tej pory komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ubiegłego roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-1996 Witold Modzelewski, a ostatnim - 9 lipca - był były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz.

REKLAMA

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych i podległych mu funkcjonariuszy publicznych".

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej