Warszawski Sąd Okręgowy nakazał niemieckiej gazecie przeproszenie Macieja Świrskiego
Warszawski Sąd Okręgowy nakazał niemieckiej gazecie Frankfurter Rundschau przeproszenie prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego. Chodzi o publikację dot. polskiej polityki historycznej, której celem - zdaniem gazety - jest "przedstawienie zagłady Żydów jako czynu czysto niemieckiego".
2019-07-25, 11:25
O wyroku poinformowała w czwartek Fundacja Reduta Dobrego Imienia, której prezes Maciej Świrski w związku z publikacją wytoczył sprawę o naruszenie dobrego imienia. W pozwie argumentował, że wskazywanie rzekomego współudziału Polski w Zagładzie Żydów jest naruszeniem jego tożsamości narodowej i dziedzictwa narodowego oraz dobrego imienia jako Polaka.
Sąd uznał pozew za uzasadniony i wskazał, że "przeciętny czytelnik gazety mógł zrozumieć taką sugestię, że Polacy jako Naród i jako Państwo polskie brało udział w Zagładzie Żydów".
Jak napisano w komunikacie, sprawa jest przełomowa, "bo po raz pierwszy w Polsce sąd uznał, że za tezy o rzekomym współudziale Polaków w Zagładzie Żydów przeprosić należy Polaka urodzonego już po II wojnie światowej i którego wydarzenia z lat 1939-1945 bezpośrednio nie dotyczyły".
Artykuł "Prawicowe odwracanie historii w Auschwitz"
"16 czerwca 2017 roku w artykule zamieszczonym w serwisie internetowym Frankfurter Rundschau zatytułowanym "Prawicowe odwracanie historii w Auschwitz" pojawiły się nieprawdziwe informacje, że celem polskiej polityki historycznej jest "przedstawienie Zagłady Żydów jako czynu czysto niemieckiego – bez udziału Polski".
REKLAMA
Dodatkowo niemiecki dziennik napisał, że "Słowa [B.] Szydło wpisują się idealnie w nową polską politykę pamięci historycznej. Jej celem jest przedstawienie Zagłady jako czynu wyłącznie niemieckiego" - czytamy w informacji prasowej.
Zgodnie z wyrokiem Frankfurter Rundschau ma zamieścić na okres jednego tygodnia przeprosiny na stronie internetowej, gdzie znalazł się artykuł. Wyrok jest nieprawomocny.
dn
REKLAMA