Dziś rozpoczynają się główne uroczystości 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Przed południem, przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy "Żywiciela" na warszawskim Żoliborzu, odmówiona została modlitwa za poległych Powstańców walczących na Żoliborzu. To w tym miejscu bowiem 1 sierpnia 1944 roku jeszcze przed godziną 17.00 padły pierwsze strzały Powstania. 

2019-07-29, 06:53

Dziś rozpoczynają się główne uroczystości 75. rocznicy Powstania Warszawskiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

Trwają obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tego dnia ok. godz. 13.30 przy ul. Krasińskiego żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, natknęli się na patrol niemiecki. Niemcy ściągnęli posiłki ze Śródmieścia, a do walk przyłączyły się kolejne powstańcze oddziały.

Dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim

O godz. 17.00 zabiją dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim. Tego dnia stu harcerzy będzie pełniło wartę przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek mediom, bicie dzwonów będzie oddaniem hołdu poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy.

REKLAMA

Ponadto Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego chce przypomnieć związek kard. Stefana Wyszyńskiego z powstaniem. Gdy 1.08.1944 r. wybuchło powstanie, ks. Wyszyński znajdował się w Laskach. Wspierał żołnierzy walczących w kampinoskich oddziałach, pełniąc funkcję kapelana AK okręgu wojskowego Żoliborz-Kampinos. Działał pod pseudonimem Radwan III.

Jak napisali autorzy komunikatu opublikowanego na stronie archidiecezji warszawskiej, 1 sierpnia od godz. 10.00 do 14.00 stu harcerzy z całej Polski będzie pełnić wartę przy pomniku Prymasa Tysiąclecia przed kościołem sióstr wizytek w Warszawie.

1 sierpnia pod pomnikiem Gloria Victis o godz. 17.00, a następnie na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, odmówione zostaną modlitwy za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

REKLAMA

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej